2. prosince 2009 18:17 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Revoluce v Disney studiu: Žabáka poprvé políbí Afroameričanka

Společnost Disney představí pohádku s první černošskou princeznou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Disney představí pohádku s první černošskou princeznou | foto: disneyReprofoto

LONDÝN Filmová studia Walta Disneyho uvedla minulý týden do amerických kin novou animovanou pohádku Princezna a žabák. Její hrdinkou je - u Disneyho vůbec poprvé - princezna s tmavou pletí.

Nutná odpověď na společenskou změnu, marketingový kalkul, nebo obojí? Podobné otázky zaplavily americký i evropský tisk v reakci na nejnovější pohádkový snímek z dílny Walta Disneyho Princezna a žabák (The Princess and the Frog), jehož hlavní postavou učinili hollywoodští scénáristé a animátoři krásku afroamerického původu - princeznu Tianu.

Již během devadesátých let měly děti po celém světě možnost obdivovat dojemné příběhy arabské krásky Jasmíny, Indiánky Pocahontas či Asiatky Mulan, jež se na poptávku multikulturální společnosti Disneyho příznivců zařadily po bok klasických pohádkových postav, jakými jsou Sněhurka, Popelka, Šípková Růženka, Kráska (z pohádky Kráska a zvíře) či mořská víla Ariel. Teprve letos ovšem doplnila oficiální osmici Disneyho princezen Afroameričanka Tiana.

"Je úžasné, že se děti dočkaly nové hrdinky a budou si moci uvědomit, že i takhle může vypadat princezna," uvedla americká herečka a zpěvačka Anika Nonie Roseová, která propůjčila princezně Tianě svůj hlas. "Trvalo to dlouho, ale jsem moc ráda, že to přišlo," dodala po slavnostní losangeleské předpremiéře, které se celovečerní pohádka Princezna a žabák dočkala již 15. listopadu.

Změna, která přišla s Obamou
"Nejde jen o pohádku. Pro Disneyho studia je to také důležitý obchodní krok," řekla v rozhovoru pro BBC Bonnie Greerová, americko-britská černošská spisovatelka. "Je to nejspíš pocitem velké společenské změny, která zemí zavládla s příchodem nového prezidenta, a také snahou tvůrců osobně se na této změně podílet," dodala, ačkoliv se zástupci Disneyho studií nechali slyšet, že práce na jediném snímku trvají několik let, a že se postava černošské princezny Tiany zrodila dávno předtím, než vstoupil v široké povědomí veřejnosti někdejší senátor Barack Obama.Anika Rose a Bruno Campos propůjčí hlasy princezně a žabákovi

Podle britského reklamního teoretika Vince Mitchella jde ze strany Disneyho studíí o pouhý "marketingový oportunismus". "Afroamerické ženy v čele s Oprah Winfreyovou či Michelle Obamovou nebyly nikdy blíže naplnění zdánlivě neskutečného snu, než je tomu nyní. Disney využil tohoto nastavení nejen postavou černošské princezny Tiany, ale také podobně motivovaným příběhem," uvedl v internetovém vydání deníku Times.

Příběh se odehrává v americkém New Orleansu, kde původně chudá Tiana, dcera švadleny, jež je nadaná zvláštním kuchařským talentem, sní o založení vlastní restaurace. Tianině matce Eudoře přitom nepropůjčil svůj hlas nikdo jiný, než právě oblíbená moderátorka a publicistka Oprah Winfreyová.

"O filmu se prostě bude mluvit. A reklama je v čase vánočních svátků a prázdnin pro snímek velmi důležitá, ať už je jakákoliv," komentoval počin Disneyho studií americký kritik Scott Mendelson. Po několika unikátních předpremiérách bude snímek široce distribuován od 11. prosince. V českých kinech jej pak budeme moci zhlédnout počínaje 26. prosincem.

Poznáte všechny Disneyho princezny?
( pro zvětšení klikněte na obrázek)
Disneyho princezny: Zleva princezna Jasmína (Aladin), Sněhurka (Sněhurka a sedm trpaslíků), Mulan (Legenda o Mulan), Šípková Růženka, Popelka, Pocahontas, Bella (Kráska a zvíře), Ariel (Malá mořská víla)

Najdete na Lidovky.cz