22. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Revolucionáři i první vegetarián. Výstava Umělci a proroci ukazuje progresivní umělce své doby

Obraz Jörga Immendorffa s názvem LIDL Baby s květinou z roku 1967. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Jörga Immendorffa s názvem LIDL Baby s květinou z roku 1967. | foto: ČTK

Více než 350 exponátů a dokumentačního materiálu z let 1872 až 1972 představuje výstava nazvaná Umělci a proroci. Mapuje umělecké dění v německy mluvící Evropě sedmdesátých let 19. století, kdy umělci a samozvaní proroci byli nejen oponenty tradičního náboženství, ale i sociálními revolucionáři. Usilovali o změnu životního stylu a zásadně ovlivnili vývoj moderního evropského umění. Výstava se v pozměněné podobě představila ve Frankfurtu nad Mohanem, pražská více akcentuje české umělce.

Kurátorkou výstavy je Pamela Kortová.„Výstava se oproti Frankfurtu samozřejmě změnila. Bohužel jsme nezískali některé exponáty. Šlo zejména o práce na papíře, kde se dodržuje tříměsíční doba na vystavení. Naopak jsme získali jiné exponáty, mezi něž patří například pastel Meditace Františka Kupky z Galerie výtvarného umění v Ostravě a zcela nově je prezentován krásný autoportrét Egona Schieleho,“ řekla spolupracující kurátorka Veronika Hulíková.

Obraz Karla Wilhelma Diefenbacha.
Obraz Karla Wilhelma Diefenbacha s názvem Memnonovy kolosy za písečné bouře,...

Tvorba tehdejších uznávaných výtvarníků je poprvé vystavena ve společensko-historickém kontextu, především v propojení s proroky, kteří podstatným způsobem ovlivnili uměleckou tvorbu. Zastoupeni jsou Johanness Baader, Joseph Beuys, Fidus (Hugo Höppener), Friedensreich Hundertwasser, Jörg Immendorff, František Kupka, Egon Schiele, Friedrich Schröder-Sonnenstern a Heinrich Vogeler.

Náboženská oponentura a sociální revoluce patřily k tématům tehdejších charismatických osobností. Usilovaly o to, aby se společnost změnila a naučila se řešit osobní i společenské problémy. Osobnosti, jako třeba Karl Wilhelm Diefenbach a Gusto Gräser, propagující soulad s přírodou, upadly postupně v zapomnění, ale za svého života byli velmi populární.

Návštěvnice výstavy před obrazem Friedensreicha Hundertwassera s názvem...

Návštěvnice výstavy před obrazem Friedensreicha Hundertwassera s názvem Zpívající parník v ultramarínu III. z let 1952 - 1959.

Prvním německý umělcem - prorokem - se v roce 1882 stal malíř a průkopník vegetariánství Diefenbach. Zásadním způsobem ovlivnil pozdější pařížskou tvorbu Kupky. Spolu s Gräserem inspiroval také Egona Schieleho, k jehož ústředním námětům patřil umělec v roli trýzněného proroka.

Expozice se v Národní galerii v Praze otevře 22. července a potrvá do 18. října. Výstavu připravila ve spolupráci Schirn Kunsthalle ve Frankfurtu a NG. Výstava začíná Diefenbachovým 68 metrů dlouhým vlysem nazvaným Per aspera ad astra (Přes překážky ke hvězdám). V siluetovém obraze vyjadřuje svou představu o úloze proroka, víře v harmonii a mírumilovný svět.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz