9. července 2019 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Sestry Smithovy sestoupí z Apalačských hor na Gauč ve Stromovce

Rising Appalachia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rising Appalachia | foto: Rising Appalachia

Americká skupina Rising Appalachia se vrací do Prahy s novým albem Leylines. Koncert se uskuteční 10. července v novém prostoru Výstaviště Gauč ve Stromovce.

Vůdčími osobnostmi skupiny jsou sestry Leah a Chloe Smithovy z jednoho z hlavních amerických hudebních center New Orleans. V roce 2005 víceméně pro potěšení své a svých přátel společně natočily album, jejich pověst se ale rozkřikla natolik, že tento okamžik je považován za začátek existence kapely.

U kořenů jejich hudby byla, jak název napovídá, tradice lidové hudby Apalačského pohoří, základním instrumentářem obou sester je banjo a housle, ovšem postupem času s příchodem dalších muzikantů je začaly doplňovat kontrabas, kytara, trubka, saxofon, cello, ale hlavně nejrozličnější druhy běžných i velmi exotických perkusí, a to včetně beatboxu.

Z toho plyne, že Rising Appalachia si se stylovou čistotou rozhodně starost nedělají, naopak, snaží se hluboké kořeny své země namíchat s pozdějšími hudebními „vynálezy“, ať je to soul, jazz, gospel, blues nebo hip hop.

Alba Rising Appalachia vznikají striktně metodou samovydávání, některá s přispěním crowdfundingu. To se týká i jejich letošní novinky Leylines, kterou představí v rámci svého turné ve středu v Praze.

obzOndřej Bezr