Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

ROK 2018: Sezóna výtvarného umění bude probíhat ve znamení osmiček

Výstava Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Co se výtvarného umění týče, bude příští sezona nabitá od začátku do konce.

Zatímco letošek patřil Krištofu Kinterovi v Rudolfinu a Cate Blanchettové ve filmové instalaci Manifesto ve Veletržním paláci, pro příští rok se plány českých galerií nesou z velké části ve znamení stého výročí založení Československé republiky i připomínek „osmičkových“ let 1918, 1948 a 1968.

Například pražská Národní galerie 21. ledna uzavře ve Veletržním paláci část svých stálých expozic, aby je začala přestavovat do nové podoby, která se návštěvníkům poprvé ukáže v den výročí vzniku republiky 28. října. Ve třetím patře vznikne nová expozice První republika, jež představí kosmopolitní tvorbu a umělecký provoz nezávislého Československa mezi lety 1918 a 1938. Výstava nabídne umění první republiky očima tehdejšího diváka skrze dobové galerie, umělecké spolky, instituce nebo významná kulturní centra mladého státu. Druhé patro chce galerie věnovat poválečnému umění od roku 1945 do sametové revoluce. Expozice bude rozdělena podle témat tak, jak ve společnosti rezonovalo dění šedesátých let, Světová výstava Expo, akční umění, design nebo život v undergroundu.

Pro první patro se pak chystá výstava Pravda vítězí(vá) – obrazy nejen z českých dějin zachycující dění okolo vzniku republiky i jiné historické momenty mladého českého státu. Kromě toho galerie pro příští rok chystá retrospektivní výstavu Františka Kupky, představení deníkových zápisů z roku 1968 Jiřího Koláře nebo velkou výstavu rakouské malířky Marie Lassnigové.

Zahálet nebude ani Galerie Rudolfinum, která má za sebou sezonu s nejúspěšnější českou výstavou posledních let – na Krištofa Kinteru a jeho Nervous Trees přišlo okolo 160 000 návštěvníků. Už 18. ledna bude v Rudolfinu představena nová výstava nazvaná Domestic Arenas zaměřená na videoart a otázky spojené s postkoloniálním viděním světa, jako je obtížné začlenění menšin do většinové společnosti, městské gangy, rasová tematika nebo hledání identity násilně odtržené komunity. V první polovině dubna bude Rudolfinum hostit přehlídku jednapadesátiletého britského malíře Mata Collishawa a od září se prostory galerie uvolní pro českého sochaře a malíře Petra Písaříka. V prosinci se návštěvníci budou moci těšit na společnou výstavu A Cool Breeze několika zahraničních sochařů řešící figurativnost v dnešním umění.

V Moravské galerii v Brně se už také začali hlásit k jubilejnímu „osmičkovému“ roku a oslavám vzniku republiky, a to prostřednictvím výstavy Paneland / Největší československý experiment, která začala v listopadu a potrvá do poloviny března. Při té příležitosti také galerie prohloubila spolupráci se Slovenskou národní galerií, aby společně představily jednotlivé etapy naší společné historie. Pod labelem Made in Czechoslovakia bude galerie prezentovat už probíhající Paneland, na něj naváže v dubnu výstava Computer Art o tom, že i naši umělci byli v šedesátých letech schopni konkurovat světu, a v říjnu pak výstava Josefa Šímy přibližující svět první republiky a silné pouto česko-francouzských vztahů.

Výstava Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.
Výstava Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.

Do moravské metropole také jako každý rok zavítá v květnu Mezinárodní bienále grafického designu, tentokrát pod taktovkou Adama Štěcha, Jana Klosse a Matěje Činčery z kreativní skupiny OKOLO. V jihomoravském Mikulově je pak na konec stejného měsíce nahlášen art designový festival Křehký Mikulov.

Galerie hl. m. Prahy letos nabídne nezveřejněné fotografie Josefa Sudka z roku 1945 a v Obecním domě vystaví část Slovanské epopeje. Kromě těchto výstav se zaměří i na nejrůznější mezinárodní projekty. Jeden z nich představí například tvorbu čínských umělců Zhang Xiaoganga a Wang Guanga, kteří představují charakteristické póly neoficiálního umění – jeden poetický, druhý angažovaný a kritický.

Co by to bylo za výstavní sezonu, kdyby se do ní nezapojil pražský Fotograf Festival. Konat se bude tradičně v říjnu, kdy se prostřednictvím výstav fotografií, filmových projekcí a diskusí pokusí odpovědět na otázku, co v dnešní době znamená slovo práce. Téma letošního ročníku zní Ne-práce: zaměstnání volnem.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Lokální ohnisko koronaviru (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Lokální ohnisko koronaviru (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Lokální ohnisko koronaviru (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...