16. dubna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rozhodněte, který Formanův film je nejlepší. Pomůže vám velký průvodce jeho tvorbou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Miloš Forman. (2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Forman. (2009) | foto: MAFRA

PRAHA Rodák z Čáslavi a pravděpodobně největší režisér české historie Miloš Forman zemřel náhle v sobotu třináctého dubna. Velikán světové kinematografie získal za svá díla mnohá ocenění, mezi nimi dva Oscary či tři Zlaté glóby. Za svou kariéru pracoval se špičkovými herci a jeho snímky patří k tomu nejlepšímu, co může česká kinematografie nabídnout. Který je ale ten váš oblíbený?

Podle čeho vybrat Formanův nejlepší film? Oscara dostal za Přelet nad kukaččím hnízdem, ve kterém exceloval mimo jiných třeba Jack Nicholson. Jeho Amadeus, pojednávající o životě mladého Amadea Mozarta posbíral zlatých sošek dokonce osm. Jenže takové Hoří, má panenko, Černá Petr nebo Lásky jedné plavovlásky jsou navždy vryté do duše českého diváka. Nebo máte raději Muže na Měsíci s Jimmem Carreym, muzikálové Vlasy nebo poslední hraný Formanův film Goyovy přízraky? Při rozhodnutí vám může pomoci velký přehled Formanovy tvorby od redaktora LN Marcela Kabáta.

Anketa

Který film Miloše Formana považujete za jeho vrcholné dílo?

Muž na Měsíci 46
Přelet nad kukaččím hnízdem 432
Hoří, má panenko 155
Lásky jedné plavovlásky 37
Vlasy 131
Amadeus 370
Lid versus Larry Flynt 40
Goyovy přízraky 54
Černý Petr 52
Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz