21. dubna 2016 17:29 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rozsah tři oktávy a rychlé vibrato. Vědci v Olomouci zkoumali hlas Freddieho Mercuryho

Freddie Mercury ze skupiny Queen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Freddie Mercury ze skupiny Queen | foto: Reprofoto

OLOMOUC Hlas legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho podrobili vědci na Univerzitě Palackého v Olomouci rozsáhlému zkoumání. Odborníkům z Rakouska a Švédska se společně s olomouckými kolegy podařilo prokázat výjimečný hlasový rozsah zpěváka i další typické rysy jeho nezaměnitelného hlasu. Výzkum provedli odborníci na půdě přírodovědecké fakulty.

Jejich studie vyšla v odborném časopisu Logopedics Phoniatrics Vocology. Jde o první vědecký článek analyzující Mercuryho hlas.

Biofyzik Christian Herbst, který analýzu zpěvákova hlasu prováděl, vycházel při výzkumu z nahrávek, které zachycují Mercuryho hlas bez rušivého hudebního doprovodu. K porovnání zpěvního a mluvního hlasu popové legendy mu pak pomohly zpěvákovy rozhovory s novináři. „Podmínky pro výzkum nebyly jednoduché. Bohužel jsme nemohli Freddieho přivést k nám do laboratoře. O to pečlivěji jsme museli vybírat materiál, který jsme k výzkumu použili,“ uvedl Herbst, který po dokončení postdoktorandského pobytu na olomoucké univerzitě nyní působí v domovském Rakousku.

Odborníci na základě analýzy frekvence mluvního hlasu dospěli ke zjištění, že Mercury patřil typově k barytonistům, ale zpíval jako tenor. Podle Jana Švece z olomoucké katedry biofyziky tato skutečnost dávala jeho hlasu jiný nádech. Výzkum se zaměřil i na stanovení hlasového rozsahu zpěváka. Vědci prokázali, že Mercury měl rozsah přes tři oktávy. Operní barytonisté mají přitom běžný rozsah dvě oktávy.

Záznam kmitání hlasivek podle imitátora

Vědci zkoumali na půdě fakulty také typickou chraplavou barvu hlasu tohoto charismatického zpěváka. Švédští kolegové k tomu využili zpěváka, který dokázal Mercuryho imitovat, a udělali pomocí vysokofrekvenční kamery záznam kmitání jeho hlasivek. Zjistili, že Freddieho „chraplák“ spočíval pravděpodobně v rozkmitání nejen hlasivek, ale i ventrikulárních řas, které jsou nad nimi, uvedla mluvčí fakulty Martina Šaradinová.

Podle odborníků bylo typickým rysem Mercuryho hlasu také vibrato u dlouhých tónů, které se projevuje jako modulace frekvence hlasu. Běžně se frekvence vibrata pohybuje v rozpětí čtyř až sedmi hertzů, tedy hlas jde, laicky řečeno, nahoru a dolů čtyřikrát až sedmkrát za vteřinu. U Mercuryho ale byla frekvence vyšší, v rozmezí pěti až osmi hertzů. „Zatímco vibrato u většiny popových a rockových zpěváků je pravidelné, u Mercuryho bylo poměrně rychlé a nepravidelné,“ doplnil Herbst.

Od smrti britského zpěváka a člena rockové skupiny Queen Freddieho Mercuryho letos uplyne 25 let. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších zpěváků v historii, proslulý byl i svým charismatem a extravagantností při vystupování. Zemřel na AIDS.

ČTK