23. ledna 2018 16:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ruské úřady nechtějí pustit do kin satiru o Stalinovi. ‚Vyvolává nenávist a ničí důstojnost ruského člověka‘

Josif Vissarionovič Stalin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josif Vissarionovič Stalin. | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruské úřady zakázaly promítat v Rusku britsko-francouzskou filmovou komedii The Death of Stalin (Stalinova smrt) o boji o moc po smrti komunistického diktátora Josifa Stalina. Ministerstvo kultury v úterý odebralo snímku renomovaného režiséra Armanda Iannucciho povolení. Film se měl v ruských kinech promítat od čtvrtka 25. ledna.

Na film si hned po zářijové premiéře v Torontu stěžovali ruští komunisté, podle kterých je protiruský. Jiným hodnostářům - například režisérovi Nikitovi Michalkovovi - zase vadilo, aby se satirický snímek v Rusku promítal zrovna v době, kdy se na počátku února slaví 75. výročí sovětského vítězství v bitvě u Stalingradu, jedné z klíčových za druhé světové války.

Právníci ministerstva ve filmu shledali „příznaky extremismu“, je prý „zaměřen na vyvolávání nenávisti a zášti a ničení důstojnosti ruského (sovětského) člověka“ a „křiví minulost, aby období 50. let v životě sovětských lidí vyvolávalo jen hrůzu a odpor“.

Tisk podezírá, že povolení odebral filmu osobně ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, který ještě nedávno prohlašoval, že v Rusku cenzura neexistuje. I v nedávné minulosti měly s ruskými úřady potíže mnohé filmy, například Borat, Soukromá válka pana Wilsona, Dítě číslo 44 či Láska.

‚Strachu se lze smát‘

Časopis Ogoňok napsal, že komedie, natočená podle komiksu o Stalinově smrti, by mohla Rusy naučit, že strachu se lze smát, přestože se zdá, že k žertům není důvod, a to i vzhledem k množství stoupenců státního násilí. Paradoxně právě komedie podle recenzenta dokázala tíživost a pochmurnost událostí vystihnout lépe než mraky historických seriálů z posledních letech, vyznívajících spíše jako poklona „velikosti doby“ a opomíjejících utrpení obětí stalinismu. 

V absurdní tragikomedii totiž veškerá pieta k „velikosti“ chybí, a tím se vše mění: „Ve Stalinově smrti šokuje ne to, co se děje (to vše už jsme tak či jinak ve filmech viděli), ale to, že všichni, dokonce i oběti, přistupují ke všemu jako k něčemu normálnímu. V tom tkví autentické ovzduší doby, ve které se iracionálnost změnila v obyčej.“ A na tomto pozadí se kolektivní hrdina - politbyro - rve a podráží mezi sebou, zkrátka „jde o film o podstatě moci v podání jednoho z největších mistrů politické satiry v současné kinematografii“.

V Česku by se nový snímek měl promítat od dubna.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…