14. března 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rusko na Ukrajinu vyšle kontroverzní zpěvačku, která oslavovala anexi Krymu

Soutěž Eurovizer (Eurovision) 2017 - vizuál. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěž Eurovizer (Eurovision) 2017 - vizuál. | foto: Eurovision

MOSKVA Rusko oznámilo svou účast v hudební soutěži Eurovize, ačkoliv se ještě nedávno mluvilo o jejím bojkotu. Do Kyjeva vyšle zpěvačku Juliu Samojlovou. Kontroverzní umělkyně zpívala na oslavách ku příležitosti připojení Krymu k Rusku. Text její písně Flame is Burning je navíc provokativní.

Spekulace o ruském bojkotu Eurovize rozmetalo oznámení, že zemi bude v soutěži reprezentovat mladá zpěvačka na invalidním vozíku Julia Samojlová. O té ukrajinská média v pondělí napsala, že je jedním z umělců, kteří hráli na oslavách připojení Krymu k Rusku. Zpěvačka to záhy potvrdila a vyvolala tím spekulace o cílené provokaci ze strany Ruska. V listopadu 2016 vydala Ukrajina „černou listinu“ 140 ruských umělců, kteří nebudou vpuštěni do země. Mezi nimi je třeba i francouzský herec Gérard Depardieu, který má ruské občanství a veřejně anexi Krymu schvaloval. Samoylová na seznamu není. Mluvčí služby bezpečnosti Ukrajiny na svém profilu na sociální síti Facebook uvedla, že se ukrajinské bezpečnostní složky budou muset rozhodnout, zda Samojlovou do země vůbec vpustí.

Samojlová bude Rusko reprezentovat s písní The Flame is Burning. „Všichni mluví o důvodech, ale já chci jen nalézt ten pocit. Chci cítit sílu. Chci cestovat na místa, která neznám,“ zpívá se ve skladbě. Je otázkou, jestli jde o pouhé obraty, nebo o další stupeň cílené provokace. Minulý rok totiž soutěž Eurovize vyhrála zpěvačka Jamala pocházející právě z Krymu. Její píseň 1944 popisovala etnické čistky, které Josef Stalin prováděl v řadách Krymských Tatarů. Moskva text vzala jako protiruskou provokaci. Segej Lazarev, ruský zástupce v soutěži, se snažil nechat píseň 1944 diskvalifikovat, protože podle něj porušovala pravidla. Druhý bod od konce zakazuje jakýkoliv politický náboj písní. Spekulovalo se tedy o tom, že Rusko se letos soutěže vůbec nezúčastní.

„Samojlová porušila zákon, když vstoupila na Krym. Její účast v soutěži je cynické a nemorální gesto ze strany Ruska. Využívají tu holku jako živou propagandistickou bombu proti Ukrajině,“ vyjádřil se k situaci Aider Muzhdabayev, ředitel televize Krymských Tatarů ATR.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz