Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rusko v seriálu Kateřina Veliká hýří barvami. Helen Mirrenová podává v roli panovnice další životní výkon

Helen Mirrenová jako Kateřina Veliká. Minisérie Kateřina Veliká. Režie: Philip... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helen Mirrenová jako Kateřina Veliká. Minisérie Kateřina Veliká. Režie: Philip... | foto: SKY/HBO

PETROHRAD Čtyřdílná historická minisérie Kateřina Veliká z produkce Sky a HBO barvitě zobrazuje carské Rusko a sází na skvělé herecké výkony v čele s oscarovou herečkou Helen Mirrenovou. Tvůrci ale možná až příliš protlačují žánr erotického dramatu. Seriál měl premiéru 3. října.

Původem Němka

Kateřina II. Veliká se narodila v tehdy německém Štětíně jako Sofie Frederika Augusta Anhaltsko-Zerbstská. Do Ruska se provdala ve svých patnácti letech. 

Minisérie se poněkud překvapivě vůbec nezaměřuje na vzestup jedné německé princezny, která se „jen“ dobře provdala. Děj začíná až ve chvíli, kdy je Kateřinin manžel Petr II. již po smrti a carevna drží pevně v rukou otěže celého Ruska. To je však jen zdání. Nadobyčejně vzdělaná Kateřina je  poněkud vznětlivá a nerozvážná, čímž si dělá z přátel nepřátele. Pohybují se kolem ní také mocní muži, kteří mají zálusk na trůn, případně mají pocit, že jim panovnice něco dluží. 

Helen Mirrenová jako Kateřina Veliká. Minisérie Kateřina Veliká. Režie: Philip...
Helen Mirrenová jako Kateřina Veliká. Minisérie Kateřina Veliká. Režie: Philip...

Carevna Kateřina je nesporně další životní rolí Helen Mirrenové. Ta zahrála panovnici natolik skvěle, že Kateřina působí zároveň jako ztělesnění moci, ale zároveň jako velmi zranitelná žena, ze které si chce každý urvat kus. Dobře si uvědomuje, že ti, kteří ji dostali k moci, ji mohou stejně rychle o ruský trůn připravit. Tím spíše, že herečce je dnes již 74 let a hraje Kateřinu v době, kdy bylo carevně něco málo přes třicet. I ostatní herci ale podávají uvěřitelné výkony. Vyzdvihnout se dá Jason Clarke v roli poněkud vlezlého, ale zároveň šarmantního poručíka Grigorije Potěmkina.

Aristokracie si v carském Rusku potrpěla na křiklavé barvy, opulentní výzdobu, dokonale padnoucí vojenské uniformy a drahé róby. Minisérie tento aspekt historie vystihla dokonale. Kamera je vždy postavena tak, aby atmosféra, z níž přímo „křičí“ všudypřítomné bohatství, vynikla co nejvíce. Hned v další scéně je ale vše dáno do kontrastu se špinavými ulicemi Petrohradu nebo spartánským vojenským ležením. Tvůrci seriálu zručně zachycují ducha doby a střídají vjemy.

Snad až příliš nuceně působí snaha tvůrců vykreslit kateřinské Rusko jako místo, kde každý sdílí lože s každým a obscénnosti probíhají běžně na ulicích. Jistě, skutečná Kateřina Veliká byla známa svým vysokým počtem milenců i v pozdějším věku, ale ze série je cítit snaha udělat z ní skoro až eroticky laděné drama. To kazí pečlivě vybudovanou fasádu poučného historického díla. 

Není pochyb, že Kateřina Veliká slávy veleúspěšného Černobylu nedosáhne. Není univerzálně líbivá, dějově je chvílemi komplikovaná a ve všech ruských jménech se divák snadno ztratí. Možná ale právě proto si ale svou cílovou skupinu jistě najde. Milovníci historie a silných hereckých výkonů by se měli do seriálového Ruska určitě podívat.

Kateřina Veliká

HBO, Sky

Režie: Philip Martin

Scénář: Nigel Williams

Hudba: Rupert Gregson-Williams

Hrají: Helen Mirren, Georgina Beedle, Thomas Doherty, Andrew Rothney, Antonia Clarke, Jason Clarke, Phil Dunster, Georgina Hale a další

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!