8. dubna 2011 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ruský obří penis dostal státní cenu za inovaci

Penis, namalovaný na petrohradském zdvihacím mostě, má na svědomí umělecká skupina Vojna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penis, namalovaný na petrohradském zdvihacím mostě, má na svědomí umělecká skupina Vojna |

MOSKVA Obří penis, namalovaný na jednom z petrohradských mostů "uměleckými výtržníky" ze skupiny Vojna, se nakonec dočkal státní ceny "za inovace v oblasti vizuálního umění" a s ní spjaté odměny 400 000 rublů (asi 241 000 Kč). Oznámila to dnes ruská média. Autoři si ji dosud nevyzvedli.

Dílo nazvané "Úd v zajetí FSB" se objevilo na zdvíhacím mostu naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB loni v červnu.

Po chvilce nočního malování se most - a s ním i namalovaný více než šedesátimetrový úd - vztyčil k nočnímu nebi. Záměrem prý bylo nachystat tajným agentům "startovací plošinu k výpravě za mimozemskými civilizacemi".

Podívejte se

Celá akce vzbudila veliký rozruch, který se znovu rozvířil, jakmile odborná porota před dvěma měsíci nominovala "Úd" na cenu. Tou dobou se dva spoluautoři nacházeli za mřížemi a čelili obvinění z výtržnictví za jinou petrohradskou akci "Palácový převrat", kdy skupina převrátila na střechu několik policejních aut pod záminkou hledání zakutáleného míčku.

Následně byla Vojna ze seznamu uchazečů na cenu Státního centra pro současné umění vyškrtnuta a zase vrácena zpět, než nakonec ve své kategorii zvítězila.

V Petrohradu se zdvihá s mostem obří penis. Jde o protest proti státní bezpečnosti.

Kritici se dosud přou, zda oceněné dílo bylo spíše uměleckým anebo politickým gestem, ale každopádně prý ocenění svědčí o tom, že se za Vojnu postavilo umělecká obec.

Čtěte také

Sami umělci mezitím dali najevo, že si udělené ceny až tak moc neváží.

"V našem státu je pro umělce se zájmem o sociální a politické problémy zřízena jiná cena - už jsme nominováni na státní cenu v podobě trestního stíhání s hrozbou až sedmi let vězení," prohlásil člen skupiny Leonid Nikolajev, který za "Palácový převrat" čelí zmíněnému obvinění z výtržnictví.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...