20. července 2019 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

S Letními slavnostmi staré hudby na kafíčku. Náš prestižní festival má hodně co nabádnout

Kávová neřest. Když Turek zavelí, hrnky se musejí otáčet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kávová neřest. Když Turek zavelí, hrnky se musejí otáčet. | foto:  FOTO LSSH – PETRA HAJSKÁ

PRAHA Letní slavnosti staré hudby, jejichž jubilejní 20. ročník otevřel koncert zahájený příznačně oslavným čtrnáctihlasým motetem Jubilate Deo, svůj letošní program obohatily i tancem.

Své četné příznivce pozvaly do Divadla ABC na kafíčko v podobě Baletu o kávě s hudbou Johanna Sebastiana Bacha. Pití tohoto moku je totiž předmětem sporu v jeho humornéKávové kantátě: protestantsky přísného tatínka Šlendriána zlobí, jak jeho dceruška holduje tomuto lahodnému nápoji. Nezabírá ani zákaz nové sukně s volánem, ani zlaté obroučky do vlasů, ani koukání z okna...

Bachova kantáta inspirovala polský soubor Cracovia Danza Ballet, který se pod vedením tanečnice a choreografky Romany Angelové věnuje barokním dvorským tancům. S oporou v dobových instrukcích tanečních mistrů a ikonografických zdrojích vznikla novodobá replika v 17. a 18. století tak oblíbených baletů s fantastickými a exotickými náměty. Žertovná inscenace rozvíjí Bachův námět o scény, v nichž ani rafinované tance dvou nápadníků neodvrátí neposlušnou Lízinku od její kávové záliby, kterou ovšem mnozí vnímají jako neřest. Z této nechtěné společnosti se Lízinka vytratí za tajemným Turkem, který před ní „roztančí“ svůj kávový servis: Šálek v podobě nafrněné primadony, ješitnou Cukřenku, vznešenou Konvičku, přičinlivý Mlýnek i nezbedná Kávová zrna.

Hudební podklad baletu kromě tří hudebních částí z Bachovy Kávové kantáty v provedení sopranistky Patricie Janečkové a basisty Jaromíra Noska byl sestaven z tanců Bachových slavných orchestrálních suit (BWV 1066–1069) ve francouzském stylu se skočnými rytmy gavoty nebo gigue, vznešenou courentou a menuetem nebo žertovnou badinerií. Spolehlivý výkon orchestru Collegium Marianum s brilantními flétnovými sóly jeho umělecké vedoucí Jany Semerádové však byl poznamenaný akustikou Divadla ABC, která není pro takovou hudbu optimální. Balet o kávě tak nabídl užitečné srovnání s inscenacemi barokních oper a dalších žánrů hudebního divadla, na kterých se podílí naše přední specialistka na barokní taneční formy Helena Kazárová. Oproti jejímu až přísnému dodržování pravidel vyčtených z dobových traktátů polský soubor ke krokům a pozicím stylu „la belle danse“ přistoupil s odlehčeným nadhledem. V programu Letních slavností tak byl tento večer jakýmsi žertovným divertissementem, vděčným hlavně pro dětské diváky. Vyznělo by ovšem ještě lépe v odpoledním čase a v méně formálním prostředí, než které skýtalo Divadlo ABC.

Než jubilejní Letní slavnosti staré hudby završí v Rudolfinu Večer pro krále, hudebně-taneční představení na motivy osudových lásek ve francouzských barokních operách, nabídne tento náš prestižní festival celou sérii koncertů s originální dramaturgií a špičkovými umělci: španělským hudebním temperamentem napříč staletími rozezní Trojský zámek mezzosopranistka Anna Reinholdová, katalánské kvarteto Exclamatio a argentinský kytarista Quito Gato. Britský vokální soubor Utopia vzdá v klášteře sv. Anežky České hold Bohorodičce v mariánských nešporách mistrů renesanční polyfonie – Palestriny, Despreze, Gomberta, ale i méně známých Angličanů Deringa a Philipse. Do pařížských hudebních salonů 18. století s hudbou Rameaua, Leclaira, Barrièra, Clérambaulta nebo Philidora zavede posluchače svým bohatě barevným sopránem Chantal Santonové Jefferyové.

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz