20. prosince 2007 10:14 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

S pravdou ven: princ je gay

Pohádka Tři oříšky pro Popelku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohádka Tři oříšky pro Popelku. | foto: Reprofoto

Vyhrává v anketách o nejkrásnější českou pohádku. Má romantickou, až téměř snovou atmosféru. Asi hlavně zásluhou rafinované filmové hudby hitmakera Karla Svoboda si většina diváků nepovšimne, že ten sen je ve skutečnosti noční můra.

 Sledujeme víceméně náhodné setkání dvou citově deprivovaných, možná až zmrzačených lidí. Tím prvním je Popelka, vyrůstající v hororu omezené statkářské rodiny. Macecha krásnou dívku ponižuje, což se samozřejmě nemůže neprojevit na Popelčině duševní rovnováze. Odkloní se od lidí a nezdravě přilne kPopelka zahanbí pány tím, jak to dovede s kuší.e zvířatům. Je to především bílý hřebec Jurášek, ale také pes Tajtrlík či sova Rozárka. Tenhle moudrý noční dravec pomáhá Popelce s většinou důležitých rozhodnutí.

 Všimněme si: Popelka bere zvířata jako rovnocenné partnery a rozumí jejich řeči. Ale když se při projížďce lesem naskytne příležitost, tak jiného dravce kroužícího na nebi jen tak pro nic za nic zastřelí dobře mířenou ranou z kuše. Ne, v Popelčině mysli se odehrává něco nepěkného.

Popelka očima...

...psychologa: Je Popelka velká učitelka?

...filmové kritičky: Jediná, zasněžená a nejoblíbenější

...diváků: Nejlepší Popelka, jakou jsme viděli!

 Druhým truchlivým hrdinou je princ. Ve třiceti má mentální věk sedmiletého chlapce. Nejradši ze všeho se se svými stejně starými kamarády honí po lese a vyvádí skopičiny. Záběry třicetiletých mužů, kteří se pošťuchují, koulují nebo válejí v závějích a přitom vyprskávají smíchy, jsou pro diváka zneklidňující. Je jasné, že i na princovi se zásadně podepsali jeho rodiče. Působí jako žoviální stárnoucí pár, ale ve skutečnosti svého syna od dětství tyranizovali. A neustali ani v dospělosti. Kontrastem bezstarostnosti a zlověstnosti připomíná nálada v královské rodině legendární horor Osvícení od Stanleyho Kubricka.

 Pak je tu ještě jedna věc, o které se v odborných filmových kruzích mlčí, vnímavější diváci ji však musí zaznamenat. Je zřejmé, že princ neprojevuje o ženy zájem, a i na plese, kdy zámecký sál zaplní desítky půvabných dam, ho stále něco táhne k jeho kamarádům. Do Popelky se zamiluje, aniž uvidí její tvář. Není v tom nic fyzického a asi ani duchovního, protože s nezralým děvčetem prohodí jen pár slov. Že ji pak pronásleduje nocí a snaží se ji vypátrat, je spíše důsledkem zvědavosti či nudy než nějaké osudové lásky. Ta se přece ani nemohla rozhořet.

Pohádka Tři oříšky pro Popelku. 

 Vzpomeňme: do Popelky se princ zamiloval, když byla převlečena za mladého myslivce. A to je to strašlivé a desítky let tutlané tajemství nejmilovanější české pohádky: krásný princ je s největší pravděpodobností homosexuál. Dnes už žijeme v liberální a otevřené době, takže není třeba to dál tajit.