19. května 2019 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Sadomasochistické kostýmy a palestinská vlajka. Islandští soutěžící pohoršili diváky Eurovize

Hatari z Islandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hatari z Islandu. | foto: Reuters

TEL AVIV/PRAHA Finále soutěže Eurovize pohoršilo některé diváky. Kritizované je zejména vystoupení islandské formace Hatari, kteří vystoupili v kostýmech připomínajících sadomasochistické praktiky a navíc při vyhlašování počtu diváckých hlasů mávali s vlajkami s nápisem Palestina.

Některé diváky pohoršilo vystoupení islandské formace Hatari, která se na pódiu objevila v kostýmech používaných při sadomasochistických praktikách a zazpívala píseň s názvem Hate Will Prevail (Nenávist zvítězí). 

Islandští soutěžící při vyhlášení diváckých výsledků.
Hatari z Islandu na prvním semifinále Eurovize 2019.

Zástupci této země show pojali také politicky, když při ohlašování počtu diváckých hlasů demonstrativně ukazovali transparenty v barvách palestinské vlajky s nápisem Palestina. Podle izraelského listu Haaretz organizátoři sdělili, že důsledky této jejich akce nyní proberou. Zatím není jasné, zda skupině dají pokutu.

Izraelské pořadatelství od samého počátku budilo kontroverze. Izraelská vláda původně usilovala o to, aby se soutěž konala v Jeruzalémě, nakonec se ale organizátoři rozhodli pro Tel Aviv. Podle kritiků chce Izrael celou akcí odvést pozornost od násilí v palestinském Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Finále Eurovize vyhrál Nizozemec Duncan Laurence. Čeští zástupci, indie-popová skupina Lake Malawi, skončili jedenáctí. Na finále kromě soutěžících vystoupila i Madonna, Conchita Wurst nebo další bývalí soutěžící i vítězové.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
STÁŽISTA V ODD. TECHNOLOGIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz