14. října 2015 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Šance pro vrhačky prádla. Do Prahy míří sexy tenorista Jonas Kaufmann

Jonas Kaufmann | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jonas Kaufmann | foto: Reprofoto

PRAHA Na prvním koncertě současného turné Jonase Kaufmanna v milánské La Scale zažil pěvec nebývalých čtyřicet minut standing ovations. Příjemné je, že se stejným programem vystoupí Kaufmann v pražském Obecním domě 23. října.

Popularita současné jedničky mezi světovými tenoristy dostoupila parametrů největších hvězd populární hudby: listy The Times či Telegraph a další popisovaly pěvcův zářijový koncert v Royal Albert Hall s nadšením, označily ho za historický moment a ukázaly i fotografie, jak fanynky vrhaly na Jonase Kaufmanna své kalhotky. Noviny připomínají, že na koncertě tenoristy to bylo poprvé v historii, zatímco při vystoupeních Toma Jonese či rokových kapel je taková situace běžná..

Publikum Smetanovy síně se s Jonasem Kaufmannem poprvé potkalo v lednu 2011 a hned mu připravilo nadšené ovace. Agentura Panart jej poté přivedla do Prahy i v letech 2012 a 2014. Zatím se postavení charismatického pěvce na špičce světové hudebí scény více než ustálilo. Podle BBC se všechny významné světové operní domy a sály při plánování svých sezon na několik let dopředu řídí jeho itinerářem. V newyorské Metropolitní opeře se stal prvním zpěvákem, který statutu superstar jako kdysi Luciano Pavarotti dosáhl dokonce v kratším čase.

Jonas Kaufmann

Jonas Kaufmann

Letos byl hlavním magnetem Salcburského festivalu a rakouská obvykle střízlivá kritika nadšeně popisovala jeho zpěv: „Jonas Kaufmann je strhující od prvního výstupu až do finále, nabízí pěvecky vše, z jeho svádivě plného hlasu slyšíme omamnou krásu.“ Diváci se tehdy doslova rvali o lístky a není překvapením, že je tomu tak i při aktuálním Kaufmannově turné: od milánské La Scaly přes Londýn, Paříž, Brusel a koncertní sály v Německu, kde v rodném Mnichově v dubnu 2016 svou koncertní „šňůru“ ukončí, je dávno vyprodáno, ale na pražský koncert (23. října v 19. 30) nyní promotér uvolnil ještě další vstupenky.

Ve Smetanově síni pěvce doprovodí německý orchestr Staatskapelle Weimar s dirigentem Jochenem Riederem. Společně nabídnou to nejlepší z Pucciniho árií a scén z oper Le Villi, Edgar, Manon Lescaut, Tosca, Madama Butterfly, La fanciulla del West, Suor Angelica a Turandot. Program nazvaný Nessun dorma – Jonas Kaufmann zpívá Pucciniho nese název podle tenoristova alba.

Marta Švagrová

Najdete na Lidovky.cz