14. října 2009 17:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Saxofonista Joe Kučera přiveze do Prahy kolegu Jesseho Ballarda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jesse Ballard & Band | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jesse Ballard & Band | foto: Reprofoto

PRAHA Zítra, ve čtvrtek 15. října, zavítá do pražského klubu Kaštan vzácný host. V Berlíně usazená formace Jesse Ballard & Band tam oslaví pět set měsíců společného hraní. Předkapelou budou slovenští Octopus.

Berlínská formace má skutečně mezinárodní obsazení: zpěvák, kytarista a leader bandu Jesse Ballard pochází ze slunné Kalifornie, excelentní saxofonista Joe Kučera je český rodák, Dimitris Christides jeden z nejlepších berlínských bubeníků bezprostřední muzikant pochází z Řecka a kontrabasista a velký mistr na dnes vzácný Chapman Stick Hans Hartmann je Švýcar. Tito výborní muzikanti se sešli v Berlíně a snad právě rozdílnost kořenů působí, že je jejich hudba, stojící na pomezí soulu, rocku, folku i blues, tak rozmanitá.

"Oslavíme si v Praze u Kaštanu malé výročí. Je to pět set měsíců, co jsem začal v Londýně hrát s kalifornským písničkářem Jesse Ballardem. Zažili jsme toho v životě moc hodně," říká Joe Kučera. "Hráli jsme často v klubu Troubadour, chodili tam pak s námi jamovat i Alexis Korner nebo Jackie Levan - tehdy se jmenoval ještě John St Field - a další osobnosti tehdejší bluesové či rockfolkove bluesové scény," vzpomíná.

V Praze vystoupí zítra, 15. října, v klubu Kaštan. Předkapela, blues-rocková skupina Octopus z Bardejova, vznikla v roce 2003. Na počátku hráli převzaté věci, postupně se přeorientovali na vlastní skladby. Jejich tvorba je zachycená na výběrovém sampleru Bluesová spoločnosť No. 6.

Joe Kučera: The Sensational Saxophon Joe

Joe Kučera se narodil v Praze. V sedmnácti letech začal hrát na klarinet, ale brzy jej vyměnil za sopránsaxofon, později za jiné saxofony a flétnu. Založil Jazz Revival a hrál v legendární skupině Framus five. V roce 1969 - rok po Pražském jaru - utekl se svým přítelem, hudebníkem Sammy Vomáčkou do Rakouska.

Joe Kučera

Do roku 1972 žil Joe Kučera v západním Berlíně. Během svého pobytu v Londýně v roce 1973 založil s Jessem Ballardem duo. Mezitím nahrál sóla v albu Control s Jackem Levenem. Se skupinou Jesse Ballarda Paradise Island Band se vrátil 1976 zpět do západního Berlína a stal se rychle členem berlínské jazzové, bluesové a folkové scény, ve které se stal také známým pod jménem The Sensational Saxophon Joe.

S nadšením podněcuje projekty, na kterých se setkavají jazzoví hudebníci různých původů a různých stylů jako Karlovarský Jazzfest v roce 1993, Berlin Connection, setkávání německé a české jazzové scény nebo Jazz Meeting Berlin, ve kterém byl 1997 do 2007 uměleckým vedoucím. Jeho nejnovější projekt je Europe Blues Train Festival, jehož první zastávky v roce 2009 jsou Berlíně a v Praze.

kul, kk, Lidovky.cz
  • 0Diskuse