Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Proti Řezníkovi vystoupila řada sdružení. Výhrady má i Krajčo

Maskovaný rapper Řezník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskovaný rapper Řezník. | foto: Reprofoto

PRAHA Organizace pomáhající zneužívaným ženám, dětem a obětem trestných činů se postavily za rozhodnutí pořadatele Českého slavíka. Ten chce vyřadit letošního vítěze kategorie Hvězda internetu rappera Martina Pohla kvůli tvorbě, v níž mimo jiné popisuje násilí. Podle sdružení jsou texty rappera, který si říká Řezník, nebezpečné, protože mohou k násilí podněcovat, a měla by se jimi proto zabývat policie.

Výhrady k rapperově tvorbě má i zpěvák Richard Krajčo. "Řezníkova tvorba je jeho vlastní věc, svoboda jeho slova však končí jako každá tam, kde začíná svoboda druhého. Tohle pro mě není ukázání špatného stavu společnost, ale vybízení k násilí," uvedl na facebooku Krajčo.

Naproti tomu jiní hudebníci se už v týdnu postavili za Pohla a za svobodu uměleckého vyjadřování. Matěj Ruppert z kapely Monkey Bussines se kvůli tomu rozhodl vrátit cenu Skokan roku, kterou v Českém slavíku získal v roce 2006, a Tomáš Klus se odhlásil z dalšího ročníku ankety. Klus se současně kriticky vyjádřil i k dalším věcem provázejícím letošní předávání cen. Pořadatelé Českého slavíka nařčení z cenzury odmítají a vyřazení Pohla odůvodnili mimo jiné tím, že "nebudou podporovat propagaci extrémního násilí, kterou systematicky dělá ve svých textech i obchodních aktivitách".

Nemravné texty

Představitelé Fondu ohrožených dětí, nadace Naše dítě, Bílého kruhu bezpečí a centra pro týrané ženy Rosa považují rapperovy texty za nepřípustné, škodlivé, vulgární nebo nemravné. "V praxi se setkáváme s těžkými následky činů, které pan Pohl velmi sugestivním způsobem veřejně propaguje," prohlásila například předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, podle níž zpěvákovy texty hraničí s podněcováním k trestnému činu a jeho schvalováním. Obdobného názoru je i ředitelka Rosy Marie Vavroňová, která požaduje i okamžité stažení rapperových klipů a textů z internetu a dalších médií.

Vyřazení Pohla z hudební ankety podpořila i ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová, podle níž Pohlovy texty a videa "budí násilné asociace a inspirují k fyzickému a sexuálnímu násilí především mezi mladými lidmi". "Šíření takové tvorby má vliv na postoje části společnosti, na posun jejich tolerance k násilí, na posilování legitimity týrání a snižování lidské důstojnosti obětí násilí," uvedl Bílý kruh bezpečí.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...