1. ledna 2017 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Šéfdirigent Bělohlávek bude v čele České filharmonie dalších šest let

Jiří Bělohlávek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Bělohlávek | foto: Clive Barda

Praha Šéfdirigent a umělecký ředitel Jiří Bělohlávek v neděli v Prezidentském salonku Rudolfina podepsal na dalších šest let smlouvu s Českou filharmonií. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stojí už čtyři sezony. Ve funkci by tak měl setrvat až do sezony 2021/2022.

Generální ředitel ČF David Mareček po podpisu novinářům řekl, že prodloužení smlouvy považuje za zásadní pro zachování kontinuity umělecké práce orchestru.

Bělohlávek podle Marečka výrazně pozvedl domácí i mezinárodní renomé filharmoniků a podařilo se mu nastolit příjemnou a tvůrčí atmosféru.

„Vnímám a přijímám nabídku pokračování mé činnosti v čele orchestru České filharmonie jako výraz obecného uznání naší společné práce uplynulých čtyř let,“ uvedl Bělohlávek. Za tu dobu přivedl orchestr na důležitá světová pódia a uskutečnil s ním řadu oceňovaných nahrávek, naposledy Slovanské tance Antonína Dvořáka.

Další „cesta“ s filharmoniky bude neméně namáhavá a náročná jako ta předchozí, řekl Bělohlávek. Pokud ale budou přesvědčeni o pevné vůli a dokonalé koncentrované umělecké práci, přinese to výsledky.

Bělohlávek je neúnavným propagátorem české hudby nejen na českých pódiích, ale i v zahraničí. Několik let jako šéfdirigent úspěšně vedl mimo jiné i londýnský Symfonický orchestr BBC.

Šéfdirigentův nástup v roce 2012 považuje Mareček za souhru šťastných okolností, které ovlivnila i podpora zřizovatele, ministerstva kultury. „Začátek byl po dlouhém období nestability, takže se všichni k němu upínali s radostným očekáváním, že něco začne. Kolegové z managementu a já jsme si už tehdy lámali hlavu, jestli se podaří pana šéfdirigenta udržet i další období,“ poznamenal Mareček. Jedině tím totiž mohla podle něj vzniknout umělecká stabilita, proto si prý vedení orchestru přálo, aby spolupráce trvala deset let. „To se dnešním dnem symbolicky naplňuje a já za to děkuji,“ řekl.

Vedení orchestru si podle Marečka přálo, aby spolupráce trvala deset let. „To se dnešním dnem symbolicky naplňuje a já za to děkuji,“ dodal.

Česká filharmonie s Bělohlávkem také oslavuje v neděli večer ve Dvořákově síni vstup do nového roku slavnostním koncertem. Sólistkou je lotyšská sopranistka Marina Rebeková. Přímý přenos vysílá Česká televize.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz