Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Senát chce upravit pravomoci fondu kinematografie. Novela se vrací k poslancům

Ilustrační foto - Kino. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - Kino. | foto: Shutterstock

PRAHA Senát chce upravit pravomoci Státního fondu kinematografie. Novelu, díky níž bude fond dostávat od státu pravidelné příspěvky, vrátil ve středu s úpravou k posouzení poslancům. K financování filmů senátoři výhrady neměli. Dolní komora by mohla o předloze rozhodnout na schůzi, která začne příští týden.

Senátoři v souladu se stanoviskem kulturního výboru nechtějí, aby fond mohl ve svém statutu ukládat žadatelům o podporu další povinnosti nad rámec zákona. Fond by je měl podle horní komory pouze upřesňovat. Horní komora upravila i nepřípustnou zpětnou platnost části předlohy.

„Výbor neměl proti věcnému obsahu návrhu zákona žádných námitek,“ zdůraznil zpravodaj Jiří Oberfalzer. Nedostatky normy ale označil za hraničící s ústavou, a ačkoli jsou zdánlivě drobné, horní komora musí podle něho reagovat. Ministr kultury Daniel Herman se postavil k senátním úpravám neutrálně, zdůraznil ale, že novela by měla být přijata co možná nejrychleji.

Fond by měl podle novely audiovizuálního zákona pravidelně dostávat ze státního rozpočtu na podporu filmu 180 až 200 milionů korun ročně. Cílem je podle ministerstva kultury vytvoření nového stabilního zdroje podpory kinematografie.

Peníze mají směřovat hlavně na výrobu českého filmu a na jeho propagaci v tuzemsku i v zahraničí, na podporu kin a na výchovu filmového diváka. Výše každoroční státní dotace fondu bude podle novely odpovídat jeho výnosům z audiovizuálních poplatků v předchozím roce.

Novela má také upravit poskytování filmových pobídek. Nyní se výzva k podávání žádostí zveřejňuje pouze na začátku roku, podle novely by to mělo být možné kdykoliv během roku. Změna by měla zamezit odchodu zahraničních produkcí do jiných států. Nová pravidla mají také přinést větší průhlednost rozhodování členů rady fondu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...