30. března 2016 20:19 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Seriál LN Čeština nově od A do Ž vychází knižně

Markéta Pravdová a Veselin Vačkov při křtu knihy Čeština nově od A do Ž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Pravdová a Veselin Vačkov při křtu knihy Čeština nově od A do Ž | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Markéta Pravdová a dalších osmnáct autorů z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR v knize Čeština nově od A do Ž seznamují veřejnost s novými, zajímavými nebo problematickými jevy v českém jazyce.

Novou publikaci dnes pokřtil ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov. Jedná se totiž o knižní verzi vzdělávacího seriálu, který na stránkách tohoto deníku vycházel loni na jaře. Kniha nabízí výklady obecných témat v souladu s Akademickou příručkou českého jazyka. Přináší odpovědi na časté či pozoruhodné dotazy adresované jazykové poradně. Pojednává také o nejrůznějších nářečních výrazech a o původu vybraných osobních a zeměpisných jmen.

Její součástí je rovněž rubrika Čeština v práci, která představuje novinky v aktuální normě pro úpravu písemností. Má propojovat snahu o srozumitelnost a o vědeckou přesnost, uvedl její kmotr. Vzhledem k tomu, že se jedná o praktickou publikaci, nechybějí ani cvičení na probíraná témata.

Pravdová pracuje v Ústavu pro jazyk český AV ČR nepřetržitě od roku 2001. O čtyři roky později se stala vedoucí oddělení jazykové kultury a jazykové poradny. Doufá, že o knihu bude mít zájem různorodé spektrum lidí. „Snažili jsme se, aby si našla každého cílového čtenáře, ale aby to bylo zároveň milé a do ruky,“ řekla.

Každá ze třiceti kapitol je inspirována písmenem abecedy. Velký ohlas u čtenářů při publikaci v deníku zaznamenaly především mapy českých nářečí, které vycházejí z Českého jazykového atlasu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!