7. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Seriál McMafia propojuje zločin po celém světě. Hlavou české mafie se stal Karel Roden

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Mafiánská rodina před minulostí neuteče. Seriál McMafia (2018) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mafiánská rodina před minulostí neuteče. Seriál McMafia (2018) | foto: BBC

LONDÝN/PRAHA McMafia, nový kriminální seriál televize BBC podle knižní předlohy, proniká dramatickou formou do světa organizovaného zločinu. Vychází z myšlenky, že mafie po celém světě je strukturálně propojena. V oceňovaném seriálu si hlavu české mafie zahrál Karel Roden.

Alex Godman (James Norton) je v Anglii žijící bohatý synek ruské mafiánské rodiny. Od rodinné minulosti se ale snaží co nejvíce distancovat - založí si vlastní podnik, poctivě platí daně a s přítelkyní plánuje svatbu. Jeho idylu ale naruší vražda, která Alexe zatáhne přímo do středu sítě celosvětového organizovaného zločinu. Alex musí navzdory svému přesvědčení oživit rodinné kontakty z minulosti. Cesta za záchranou jeho milovaných ho zavede do Istanbulu, Tel Avivu, Moskvy, Londýna, ale i do Prahy.

Karel Roden jako Karel Beneš, hlava českého organizovaného zločinu. Seriál McMafia (2018)
James Norton jako Alex Godman, bohatý synek ruských mafiánů. Seriál McMafia (2018)

Britskou osmidílnou kriminální minisérii vytvořili pro televizi BBC Hossein Amini (Řidič, 47 róninů) a James Watkins (Žena v černém, Jezero smrti). Jako předloha jim posloužil bestseller novináře Mishy Glennyho nazvaný McMafia: Seriously Organized Crime (česky vyšlo v roce 2010 u nakladatelství Kalligram. Druhé vydání na pulty knihkupectví dorazí polovině letošního března u nakladatelství Omega). Ústřední myšlenka Glennyho knihy tkví v celosvětovém strukturálním propojení mafiánských rodin, které by se dalo přirovnat třeba k rozšíření řetězce rychlého občerstvení McDonald (odtud také název knihy).

„Vítej ve franšíze“

„Vítej ve franšíze“

Pro českého diváka může být velkým lákadlem i zasazení děje do Prahy. Podle seriálu je hlavou české mafie fiktivní gangster Karel Beneš, kterého si v seriálu zahrál Karel Roden. Jeho dceru Karolínu Benešovou si zahrála herečka Františka Brzobohatá.

Seriál posbíral i kladné ohlasy kritiky. Web The Den of Geek v recenzi přirovnává McMafii k populárnímu kriminálnímu seriálu Noční recepční, ve kterém je ale místo akce dán větší důraz na intriky.

  • 1Diskuse
J. Hricišin Je tam tunel Mrázovka? 13:53 7.3.2018

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.