15. dubna 2017 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Seriál o Einsteinovi se natáčel v Česku a nabídne oscarového Goeffreyho Rushe

Albert Einstein | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Albert Einstein | foto: Shutterstock

Méně známou tvář Alberta Einsteina, jeho výjimečné profesní úspěchy i vášnivé a rozporuplné osobní vztahy, nabídne od 23. dubna desetidílný seriál Génius na kanálu National Geographic, sdělilo české zastoupení televize. Seriálu, který se natáčel i v České republice, by se měl vysílat ve 171 zemích a 45 jazycích. V hlavní roli Einsteina se představí Geoffrey Rush. V jedné z vedlejších rolí se objeví Klára Issová.

Pro ztvárnění významné vědkyně polského původu Madame Curie musela nejen změnit barvu vlasu, ale také si nechat přidělat pár vrásek. „Je to krásná role, bylo fajn studovat její život a také dialogy ve scénáři jsou krásně napsané,“ uvedla Issová.

Seriál natočený na motivy knihy Waltera Isaacsona Einstein: jeho život a vesmír sleduje vědcův vzestup ze skromných poměrů. Einstein, který prostřednictvím teorie relativity odhalil množství překvapivých tajemství vesmíru, se v něm ukazuje jako rozporuplný člověk se vzrušujícím osobním životem, náhlými projevy citů i bezcitnosti v jednání s nejbližším okolím včetně vlastních dětí, jeho dvou manželek a mnoha milenek, s nimiž je podváděl.

První plně hrané dílo National Geographic se odehrává v období zahrnujícím dvě světové války. Tváří v tvář vzrůstajícímu antisemitismu, všudypřítomné špionáži a potenciální hrozby atomové katastrofy se Einstein coby manžel, otec a také muž pevných zásad snaží uchránit vlastní život a dílo. V první epizodě, jejíž režie se ujal Howard, diváci uvidí Einsteina v podání Johnnyho Flynna jako teenagera bouřícího se proti otcovské autoritě.

Seriál loni vznikal i v Česku. Například pro potřeby filmařů se budova pražské základní školy Na Smetance změnila na mnichovské Luitpold Gymnasium spojené se jménem geniálního vědce. Točilo se i na Lokti, na univerzitách v Brně a Plzni, ministerstvu dopravy a zemědělství, v Rudolfinu nebo v klášteře Teplá. Budova školy v pražských Strašnicích po úpravách představuje interiér švýcarské školy v Aarau.

Výkonnými producenty projektu jsou Brian Grazer, Gigi Pritzkerová a oscarový režisér Ron Howard, sdělila za zastoupení National Geographic Channel v ČR a SR Lada Dobrkovská.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz