3. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Šestnáct skladeb na vrcholu. Kvůli Edu Sheeranovi se musí měnit pravidla hitparád

Zpěvák Ed Sheeran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Ed Sheeran | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Britská Offical Charts Company, sestavující hudební žebříčky pro všechny žánry, razantně mění pravidla. Zapříčinilo to šestnáct skladeb Eda Sheerana na předních pozicích. Podle zástupců Charts Company je potřeba počet povolených písní od jednoho interpreta v žebříčku omezit, jinak se nedostane na další umělce. Zavedou tato opatření i jiná země?

Album Eda Sheerena nazvané prostě a jednoduše ÷ z roku 2017 slavilo ohromný úspěch. Fanynky a fanoušci usměvavého a zrzavého zpěváka katapultovali všech šestnáct písní z alba na prvních šestnáct příček britských hitparád. Podobně, i když v menším měřítku, s tabulkami mávají interpreti jako Stormzy, Kendrick Lamar nebo The Weeknd.

Od prvního července tak Official Charts Company poprvé za dlouhá léta mění pravidla hudbního žebříčku - interpret může mít v jednu chvíli pouze tři singly v tabulce. Toto opatření má podpořit konkurenci a hudební soutěž. „Záměr je podpořit nové talenty při šplhání v tabulkách bez toho, aby tento postup byl ohrožen velkým množstvím děl od zaběhnutých autorů. Očekáváme, že toto opatření zvýší počet nových písní v tabulkách až o 10%,“ sdělil zástupce Official Chart Company magazínu The Guardian.

Zpěvák a písničkář Ed Sheeran si vystačí jen s kytarou.
Ed Sheeran při pražském koncertě v Tipsport areně.

Nárůst vlivu a úspěchu vybraných interpretů je zapříčiněn hlavně rozmachem streamovacích služeb, jako jsou Spotify nebo iTunes. Jen malé číslo tvoří prodej fyzických kopií alb. Úspěch alba ÷ od Eda Sheerana je tak dílem hlavně počtu přehrání na službě Spotify.

Bylo jasné, že hudební žebříčky čekaly na změnu, protože do teď šlo hlavně o sílu fanoušků a fanynek spíše než o opravdovou hodnotu skladeb. Je tak pravděpodobné, že se k Official Charts Company připojí i další společnosti sestavující tabulky z celého světa.

Najdete na Lidovky.cz