14. října 2015 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Severské napětí, britský humor i české eseje. Knižní čtvrtek nabídne novinky se slevou

Jo Nesbø - Syn (Kniha Zlín) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jo Nesbø - Syn (Kniha Zlín) | foto: Reprofoto

Ve čtvrtek 15. října proběhne už po osmé oblíbená akce Knižní čtvrtek, která na pulty vybraných knihkupců přinese šestnáct nových titulů napříč žánry. Mezi autory jsou Jo Nesbø, Jeremy Clarkson, Miloš Urban, Martin Sodomka, Chris Priestley, Mons Kallentoft, Donna Tarttová, J. D. Rinehart a další. Akci doprovodí autorská čtení a autogramiády v Praze a v Brně.

„Autorská čtení spojená s autogramiádou se budou již tradičně konat 15. 10. v Praze v Městské knihovně na Mariánském náměstí a 22. 10. v Brně, tentokrát poprvé v Knihovně Jiřího Mahena,“ říká za pořadatele Ctirad Fuchs. Letošní novinkou je, že patnáct knih z nabídky Velkého knižního čtvrtku vychází zároveň i jako e-kniha. Samostatná akce nazvaná Velký audioknižní čtvrtek pak proběhne 5. listopadu 2015.

Knihy vydávané v rámci Velkého knižního čtvrtku nabízejí vybraná knihkupectví se slevou Jsou to Kosmas (sleva 15% od 15. až do 18. 10. ve všech prodejnách), Academia (15. 10. sleva 15 % ve všech prodejnách) nebo internetové knihkupectví martinus.cz (15. - 20.10. sleva 17%). Seznam všech prodejen k dispozici zde.

J. D. Rinehart - Koruna tří: Prokletý král (Host)
Kate A. Boormanová -  Smrtná zima (Host)

Knižní čtvrtek přináší tradičně české i zahraniční autory. Z tuzemských autorů bude v nabídce nový román Miloše Urbana nazvaný Urbo Kune, příběh knihovníka Mikuláše Jelena, který odchází za prací do nového hlavního města Evropy jménem Urbo Kune.

Literaturu faktu zastupuje kniha Mise Afghánistán, kterou napsal MUDr. Tomáš Šebek jako reflexi svého dramatického pobytu v Afghánistánu, kde pracoval s Lékaři bez hranic. Mezi zákroky, při nichž operoval těžce zraněné z bojů i léčil docela „běžné“ úrazy, fotil a psal. Faktograficky je zaměřená i knihy Český krtek v CIA od Vladimíra Ševely, která přináší skutečný příběh agenta Karla Köchera, který byl jediným špionem někdejšího východního bloku a zřejmě i jediným zahraničním agentem vůbec, kterému se podařilo proniknout do CIA.

Miroslav Bárta, Martin Kovář, Otakar Foltýn -  Povaha změny (Vyšehrad)

Miroslav Bárta, Martin Kovář, Otakar Foltýn - Povaha změny (Vyšehrad)

Kniha Povaha změny, kterou editoval kolektiv autorů pod vedením ředitele Českého egyptologického ústavu Prof. Mgr. Miroslava Bárty, přináší pohled různých odborníků (Václava Cílka, Petra Pokorného, Jiřího Padevěta, Luboše Kropáčka, Dany Drábové a dalších) na vybrané problémy dneška od klimatických změn po bezpečnostní situaci.

Dětskou literaturu zastupuje Martin Sodomka, který si ve své technické edici připravil další příběh krysáka Arnyho v knize Jak si postavit dům. Na dětské čtenáře tentokrát zacílili i ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora. Bohatě ilustrovaná kniha pohádek Zlatý poklad jeplná pohádkových bytostí, vychytralých podvodníků, lidí a zvířátek laskavým a nenásilným způsobem vysvětluje základní pojmy finanční gramotnosti.

Autorská čtení spojené s autogramiádou

PRAHA

15.10.2015 17:00
Městská knihovna, Mariánské náměstí

Přítomní: Miloš Urban, prof. Miroslav Bárta, Tomáša Šebek, Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora, Martin Sodomka a Vladimír Ševel. Poprvé se v knihovně představí i zahraniční host - britský spisovatel Chris Priestley.

BRNO

22.10.2015 17:00
Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná ulice

Přítomní: Miloš Urban, Tomáš Šebek, Otakar Foltýn, Vladimír Pikora, Martin Sodomka a Vladimíra Ševela.

  • Obě setkání moderuje Petr Vizina, redaktor ČT Art.
  • Všechny velkočtvrteční tituly bude možno zakoupit na místě za zvýhodněné ceny.

Ze zahraničních autorů jsou v Knižním čtvrtku zastoupeni Jo Nesbø s novým krimi románem Syn, dále první případ inspektora Zacka ve stejnojmenné knize od autora Monse Kallentofta. Ďábelská jízda - vtipné komentáře, břitké postřehy a ten nejsušší britský humor, to je již třetí sbírka automobilových recenzí, které Jeremy Clarkson – rebel z pořadu Top Gear - píše týden co týden pro britské The Sunday Times.

Donna Tarttová - Stehlík (Argo)

Donna Tarttová - Stehlík (Argo)

Uznávaná americká autorka, držitelka prestižní Pulitzerovy ceny Donna Tarttová přináší v téměř osmisetstránkovém románu Stehlík dramatickýpříběh Theodora Deckera, kterého teroristický útok v newyorském Metropolitním muzeu v raném mládí připravil o matku, ale zároveň ho nečekanou shodou okolností učiní vlastníkem slavného díla holandského mistra Fabritia, obrazu nevyčíslitelné hodnoty zvaného Stehlík.

Bitský spisovatel, ilustrátor, malíř a karikaturista Chris Priestley přichází s knihou nazvanou Příšerné příběhy vánoční. V sedmi příbězích prodchnutých strašidelnou atmosférou čeká na čtenáře spousta nečekaných zvratů i nezbytné, hrůzu nahánějící poučení, že není radno porušovat pravidla. Autor v rámci Velkého knižního čtvrtku osobně zavítá do České republiky a setká se se svými příznivci.

Kate A. Boormanová -  Smrtná zima (Host)

Kate A. Boormanová - Smrtná zima (Host)

Debutový román kanadské spisovatelky narozené v Nepálu Kate A. Boormanové Smrtná zima je první díl fantasy trilogie pro mládež, která se bude líbit všem fanouškům knih Hunger Games. Dobrodružnou dětskou fantasy zastupuje první díl trilogie autora J. D. Rineharta Koruna tří: Prokletý král.

Literaturu faktu zastupuje americká spisovatelka Tilar J. Mazzeová s novinkou Hotel Ritz - historií hotelu, kterým procházely dějiny Evropy. Němečtí autoři Richard Birkefeld a Göran Hachmeister se ve svém krimi románu Berlínská past vrací do Berlína roku 1944, kde policejní vyšetřovatel Hans Kalterer pátrá po sériovém vrahovi.

Lehčí čtení přináší prvotina anglické novinářky a spisovatelky Sarah Vaughanové - román Láska s chutí makronky se odehrává v prostředí gastronomické soutěže Hledá se nejlepší pekařka!

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz