3. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Sezona letních hudebních festivalů: které akce zlikvidovala?

Vystoupení Peter Bič Projekt na Open Air festivalu v Panenském Týnci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vystoupení Peter Bič Projekt na Open Air festivalu v Panenském Týnci | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

PRAHA Sezona letošních letních hudebních festivalů byla pro řadu akcí obtížná a není zcela vyloučeno, že pro některé z nich i likvidační.

Vzhledem k napjatým rozpočtům měla většina festivalů menší nabídku zejména zahraničních hvězd. O akce pod širým nebem byl často menší zájem než v předchozích letech.

Přichází čas účtování

Vzhledem k návštěvnickému propadu může být ohrožena budoucnost Open Air Panenský Týnec, kde letos doplatili na nepřízeň počasí. Pořadatelé z bezpečnostních důvodů museli zrušit koncert britských O.Children a místo očekávaných 12 tisíc diváků jich napočítali necelou polovinu. "Na řadu přichází čas účtování, jdeme zjišťovat, jak hluboko leží bod mrazu, ale i s vědomím, že pracujeme s červenými čísly, nechceme podlehnout beznaději," uvedl v tiskové zprávě mluvčí festivalu Stanislav Zima.

Program na Benátské noci ve Vesci u Liberce sledovalo podle pořadatelů 15 tisíc diváků. Loni festivalové vystoupení Kabátu vidělo přibližně 24 tisíc lidí. Skupina Žlutý Pes se po jeho skončení ohradila proti informacím, že zrušila své vystoupení. "Naše vystoupení zrušili sami organizátoři několik dní před festivalem, přestože jsme byli uvedeni v oficiálním programu a na vystoupení jsem byli připraveni," sdělil lídr kapely Ondřej Hejma.

Ondřej Hejma na golfovém turnaji filmového festivalu v Karlových Varech, 2013

Ondřej Hejma na golfovém turnaji filmového festivalu v Karlových Varech, 2013

Méně lidí než loni zaznamenal 13. ročník festivalu Sázavafest. Do Světlé nad Sázavou, kam se letos akce přesunula z Benešova, podle informací policie dorazilo 10 tisíc lidí, o třetinu méně než loni.

Někde se dařilo. Jsou čísla nadsazená?

Řada festivalů si ale zatím na nepřízeň publika nestěžuje. Tisíce lidí 15. června na letišti Boží Dar v Milovicích na Nymbursku aplaudovaly hvězdám české a slovenské populární hudby na festivalu Votvírák. Akci přihlíželo přibližně 40 tisíc lidí. Také jubilejní desátý ročník festivalu United Islands, který se kvůli problémům se záplavami konal poprvé v pražském parku Ladronka, navštívilo podle organizátorů více diváků než v minulém roce, kdy jich bylo 60 tisíc. Vstup na akci byl ovšem zdarma stejně jako na nový taneční festival na The Sun Festival, který se v srpnu konal v areálu Festivalparku v Hradci Králové a nalákal podle odhadů pořadatelů na 20 tisíc diváků. Na stejném místě byl v červenci Rock for People, kam dorazilo asi 30 tisíc lidí. Na čtyřdenní Hip Hop Kemp přišlo asi 20 tisíc lidí, zhruba o 2500 více než na loni.

Vystoupení kapely Wanastowi Vjecy na Colours of Ostrava

Vystoupení kapely Wanastowi Vjecy na Colours of Ostrava

Festival Colours of Ostrava, který skončil 21. července, byl rekordní vysokou návštěvností 33 tisíc lidí. Také 26. ročníku festivalu Open Air Trutnov navštívily tisíce lidí. Přesný počet pořadatelé neoznamují s odkazem na to, že ostatní festivaly uvádějí nepřesná, většinou nadsazená čísla.

ČTK