6. června 2019 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Shakira vypovídala před soudem kvůli daňovým únikům. Údajně lhala o trvalém bydlišti

Kolumbijská zpěvačka Shakira | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolumbijská zpěvačka Shakira | foto: Reuters

Barcelona Kolumbijská zpěvačka Shakira ve čtvrtek vypovídala před španělským soudem, který zkoumá, zda se dopustila daňových úniků ve výši 14,5 milionu eur (372 milionů Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Prokuratura popovou hvězdu viní, že se vyhýbala placení daní v době, kdy trvale žila s manželem v Barceloně, a to i prostřednictvím sítě společností v daňových rájích. Shakira obvinění odmítá.

Prokuratura vznesla obvinění loni v prosinci a tvrdí v něm, že Shakira neplatila ve Španělsku daně v letech 2012 až 2014. Tehdy už prý ale v zemi trvale žila, a to se svým partnerem, fotbalistou klubu FC Barcelona Gerardem Piquém. Jako své oficiální trvalé bydliště tehdy uváděla Panamu.

„Shakira vždy, a to i v letech 2011 až 2014, plnila své daňové povinnosti v každé zemi, kde pracovala... Jakmile byla španělským berním úřadem informována o částce, kterou má zaplatit... tak ji Shakira v celé výši zaplatila,“ uvedla ve čtvrtek v prohlášení společnost, která zpěvačku mediálně zastupuje. To, že zpěvačka už dlužnou částku uhradila, potvrdily i španělské úřady.

Zpěvačka Shakira.
Budoucí maminka Shakira navrhla řadu hraček i seriál pro rodiče

Shakira ve čtvrtek před soudem vypovídala asi hodinu, odpovídala při tom pouze na otázky svého obhájce, uvedla agentura AFP.

Španělské soudy řeší otázku daňových úniků veřejně známých lidí poměrně často. Letos například dostal roční trest vězení za nezaplacené daně fotbalový trenér José Mourinho. Podmínečné tresty a pokuty dostali před ním například také portugalský útočník Juventusu Turín Cristiano Ronaldo či jeho bývalí spoluhráči z Realu Madrid Chorvat Luka Modrič a Brazilec Marcelo. Před třemi lety byl za daňové úniky odsouzen na 21 měsíců také Argentinec Lionel Messi z Barcelony. Daňové úniky řešila španělská justice rovněž v případě operní pěvkyně Montserrat Caballéové.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.