13. prosince 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

GLOSA: Nahrávky Shoenfelta s Adamsem potvrzují, že i šuplíky občas vydají poklad

Phil Shoenfelt & Bruno Adams | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Phil Shoenfelt & Bruno Adams | foto: archiv

Na nejrůznější "znovuobjevené" nahrávky a vůbec archivní harampádí, které se přečasto objevuje mnoho let po umělcově smrti (případně hned po ní, v době zvýšeného mediálního zájmu o něj), moc nedám. Někdy je až směšné, jak se různí příživové, počínaje vydavatelstvími, přes bývalé spoluhráče či producenty, bohužel často až po pozůstalé rodinné příslušníky pokoušejí vytřískat ze zemřelého, co se dá.

Skeptický jsem hlavně proto, že se skutečně velmi málokdy stane, že takto zveřejněné „rarity“ přinášejí něco lepšího, než co autorizováno vyšlo za umělcova života – typickým příkladem je Jimi Hendrix a všechna ta jeho „posmrtná nová alba“, jež vycházejí dodnes.

Jsou ale tu a tam výjimky. Samozřejmě je zajímavé si například poslechnout, jaká cesta vedla k definitivní podobě Bílého dvojalba Beatles, abych použil stále ještě aktuální příklad nedávného vydání akustických demonahrávek písní z onoho velkého díla.

Nemusíme ale chodit k nejslavnější kapele všech dob. Německý label Moloko+ přišel s překrásným titulem Out Of The Sky, který obsahuje nahrávky z roku 2006. Pořídili je Phil Shoenfelt a Bruno Adams, tvůrčí mozky skvělé kapely Fatal Shore, jež skončila po Adamsově předčasné smrti o tři roky později.

Jedná se o devět demosnímků k albu Real World, nahraných v Adamsově berlínském bytě v té nejsyrovější podobě: jen akustická a elektrická kytara a dva hlasy. Písně posléze na finálním albu doznaly mnohem širších aranžmá nejen po vstupech dalších dvou členů Fatal Shore s basou a bicími, ale také hostujících klávesistů a smyčcového kvarteta.

Přestože je Real World jedním z nejlepších alb Fatal Shore, z demonahrávek, které byly dlouho ztraceny a Shoenfelt je nalezl letos v březnu, dýchá skutečně mimořádná síla. Takovou hudbu by bylo škoda nechat ležet v šuplíku. 

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz