Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Škoda téměř za půl milionu. Umělecké dílo se rozpadlo, když na něj kritička odložila plechovku

Dílo Nimble and Sinister Tricks umělce Gabriela Rica. Díky jedné „šikovné“ je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dílo Nimble and Sinister Tricks umělce Gabriela Rica. Díky jedné „šikovné“ je... | foto: GABRIEL RICO

Mexico City Když se mexické kritičce umění nelíbilo jedno z vystavených děl, položila na něj prázdnou plechovku od nápoje. To ale skleněná instalace nevydržela a rozbila se.

Umělecké dílo Nimble and Sinister Tricks (Obratné a zlověstné triky) mexického umělce Gabriela Rica se sestávalo ze skleněné desky, do níž byly „zaražené“ různé předměty včetně fotbalového míče, obyčejného kamene nebo nože. Dílo bylo jedním z ústředních kusů na výstavě v galerii OMR přímo v mexickém hlavním městě. 

Jak přesně došlo ke zničení objektu, jehož udávaná cena byla 20 tisíc dolarů (zhruba 457 tisíc korun), se neví. Hlavním viníkem byla v každém případě umělecká kritička Avelina Lésperová. Podle serveru Artnet News žena odložila prázdnou plechovku od Coca-Coly na jeden z kamenů zaražených ve skle, snad aby mohla celek vyfotit. Jiný zdroj uvádí, že se Lésperové dílo natolik nelíbilo, že na něj plechovku odložila demonstrativně.

„Bylo to jako kdyby instalace slyšela, co si o ní myslím,“ sdělila Lésperová pro mexickou mediální skupinu Millenio. „Dílo se rozpadlo na kusy a zřítilo se na zem,“ dodala. Lespérová zároveň popřela, že by plechovku položila přímo na vystavený kousek. 

Galerie OMR na svých sociálních sítích sdílela obrázek škody. „Nechápeme, jak mohla profesionální umělecká kritička zničit dílo na výstavě,“ píše se v příspěvku. „Šlo o ohromné profesionální a etické pochybení,“ uvádí galerie dále. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

En OMR estamos muy tristes y decepcionados por lo que sucedió el día de hoy en la feria de arte @zonamaco. No entendemos como una supuesta crítica profesional de arte, destruyó una obra. Gabriel Rico fue seleccionado para la Bienal de Venecia el año pasado, dentro de la selección oficial, con piezas en el Giardini y Arsenale. A sus escasos 39 años ha tenido exposiciones individuales en museos de la talla del Aspen Art Museum en Colorado y su obra será mostrada la semana que viene en Frieze Los Ángeles; en fin, es uno de los artistas más buscados de OMR por coleccionistas e instituciones del momento. A pesar de que parece haber sido accidental y que es irrelevante como sucedió, la acción de la Stra. Lésper de acercarse demasiado a la obra para ponerle una lata de refresco encima y tomarse una foto para hacer una crítica, sin duda ocasionó el destrozo, y es sobre todas las cosas, una enorme falta de profesionalismo y respeto. Estamos hablando con los organizadores de la feria y contactando al artista y los mantendremos informados sobre lo que proceda. #ZonaMaco #Mexico #SemanaDelArte #GabrielRico

Příspěvek sdílený Galería OMR (@galeriaomr),


Zatím není jasné, co bude s vystavovaným kouskem dál a kdo vlastně zaplatí škody. Podle některých zdrojů Lésperová hned po nehodě zástupcům galerie navrhovala, aby prodali dílo rozbité, protože teď je teprve „kompletní“. Když to galerie odmítla, měla kritička nabídnout, že dílo opraví.

Na mexických sociálních sítích se zatím šíří celá série vtipů. „Jak se vám tedy podařilo to dílo rozbít?“ ptá se žena kritičky na jednom z nich. „Rozbila jsem ho svýma laserovýma očima,“ odpovídá Lésperová, která stále popírá, že by se díla byť jen dotkla. 

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...