1. dubna 2011 20:25 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Skončil Febiofest, vyhrál polský snímek Křtiny

Slavnostní zakončení Febiofestu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní zakončení Febiofestu | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Film mladého režiséra Marcina Wrony Křtiny se stal vítězným snímkem soutěže Nová Evropa 18. ročníku filmové přehlídky Febiofest. Drsný příběh ze současné Varšavy, který patří mezi nejoceňovanější polské snímky loňského roku, vypráví o bezvýchodné situaci bývalého člena zločinecké skupiny snažícího se uniknout před svou minulostí.

Cenu vítěznému snímku na závěrečném večeru festivalu předá čestná předsedkyně poroty Dagmar Havlová. Cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii také osobně převezme australský režisér Peter Weir, jehož výpravný snímek Útěk ze Sibiře večer přehlídku zakončí.

Filmový režisér Peter Weir

"Původně měl cenu předávat ministr kultury Jiří Besser, ale omluvil se kvůli pracovním povinnostem. Dagmar Havlová je vlastně takovou tváří Febiofestu," řekl novinářům ředitel přehlídky Fero Fenič. Cenou Kristián již letošní Febiofest ocenil rakouského herce Helmuta Bergera a islandského režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona.

Porota rozhodla jednoznačně
O vítězství polského dramatického snímku Křtiny mezi 12 soutěžními snímky rozhodlo 33 porotců, mezi kterými bylo 18 žen a 15 mužů ve věku od 16 do 76 let různých profesí vybraných z pěti set zájemců. "Jedná se vlastně o takový malý sociologický průřez českým filmovým publikem," podotkl Fenič. Porota prý rozhodla jednoznačně, a tak nemusel být využit hlas čestné předsedkyně, který by rozhodoval v případě rovnosti bodů.

Na Febiofestu soutěžily vybrané debuty či druhé snímky evropských režisérů. Pro vítězný snímek cena znamená také odměnu 5000 eur (122.000 korun) pro režiséra Wronu a stejnou částku na jeho uvedení v tuzemských kinech. Distribuce se ujme společnost Falcon.

Slavnostní zakončení Febiofestu

Fenič, který si jako každoročně stěžoval na problémy s financováním festivalu, uvedl, že akce bude do budoucna potřebovat novou energii. Proto se podle svých slov bude snažit najít pokračovatele, který by po něm festival převzal, a on mohl pouze pomáhat ve "výkonné funkci". "Nyní soustředím úsilí na záchranu festivalu a jeho novou budoucnost," prohlásil šedesátiletý ředitel Febiofestu.

FEBIOFEST

Letošní Febiofest se konal ve čtrnácti pražských kinosálech, spolu s jeho ozvěnami v krajích půjde o jedenatřicet kinosálů. Program obsahuje ve 21 sekcích 190 filmů z 56 zemí. V Praze se uskutečnilo 436 představení, především ve smíchovském multikině Cinestar Anděl. Febiofest i letos pozval diváky do míst, kde se běžně nepromítá. Tentokrát do prostoru Terminálu 2 ruzyňského letiště v sekci nazvané Filmy o letištích a letadlech. Tradiční Febiofest Music Festival přinesl každý večer pět koncertů přístupných zdarma.

Febiofest letos podle pořadatelů navštívilo téměř 70.000 diváků, návštěvnost po několika letech růstu stagnovala. Během dubna se festival rozjede mimo Prahu a zaplní kina v Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci a Ostravě. Zahajovacím snímkem bude Město Bena Afflecka. Febiofest v ČR definitivně skončí 16. dubna. Samostatně připravovaný Febiofest na Slovensku začal 25. března, potrvá do 17. dubna. Více informací se nachází na www.febiofest.cz.

Zástupci Asociace režisérů a scenáristů během festivalu ocenili nekomerční dokumentární projekt Zapomenuté transporty a cenu Jaromila Jireše získala filmová publicistka Eva Zaoralová.

ČTK, Lidovky.cz