Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Skončil festival Trutnoff. Jeho budoucnost je nejistá

Hvězdou předposledního, sobotního večera festivalu Trutnoff byla americká... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hvězdou předposledního, sobotního večera festivalu Trutnoff byla americká... | foto: MAFRA - Martina Veselá

TRUTNOV Hudební přehlídka v Trutnově si stále zachovává atmosféru určitého spiklenectví a pospolitosti. Vedle tuzemských představitelů různých žánrů se na něm letos opět představily i zahraniční hvězdy, mezi nimiž hrála prim americká zpěvačka Patti Smithová. Po loňském ročníku, jehož dramaturgii někteří návštěvníci přijali s rozpaky, panovala s hudební produkcí vesměs spokojenost a pořadatelé konstatovali, že branami festivalu prošel dvojnásobek loňského počtu návštěvníků. Přesné číslo však tradičně neoznámili.

"Jsme jako ovocný strom. Loni jsme odpočívali, abychom letos mohli urodit. A jsme rádi, že si na těch plodech naše squaw a spolubojovníci mohli s patřičnou elegancí a nadšením pochutnat," řekl ČTK v duchu indiánské image festivalu jeho zakladatel Martin Věchet.

Trutnov by měl být na ‚svůj‘ festival hrdý

Budoucnost festivalu, který dnes večer v Trutnově končí, je však již několik let ohrožena. "V současné době, kdy honoráře kapel jsou tam, kde jsou, nelze tento festival dělat jenom na vstupenkách a bez sponzorů. Co bude dál, nevíme, protože areál byl dříve jedním komplexem, ale už není. Jeho součásti jsou rozprodávány nebo pronajímány. Okolní louky jsou rozprodány jako stavební parcely a je to o tom, kdy kdo přijde a hrábne do té posvátné půdy," Zopakoval Věchet dlouhodobé obavy organizátorů festivalu s rozpočtem v řádech desítek milionů. Festival se obejde bez reklam, sponzoruje ho však miliardář Zdeněk Bakala.

Festivalu se zastal Ondřej Havelka, který na něm letos vystoupil se svými Melody Makers. "Dovedu si představit, pod jakým tlakem a pokušením jsou lidé z radnice. Ale i tak považuji za totální nesmysl, že si naopak festival nehýčkají a nejsou na něj hrdi," uvedl pro Festivalový samizdat. Dodal, že Trutnov je mezi rockovými festivaly to, co je Pražské jaro v klasice.

Patti Smith, Elijah Wood a vzpomínka na Václava Havla

Festival tradičně nabídl hudbu různých žánrů, které by posluchač na jednom místě nečekal. Na dvou pódiích a ve velkém stanu se střídal swing, hard core, folk, death metal či bohoslužba a nikdo se nad tím nepozastavoval. Vrcholem letošního ročníku byl pro většinu návštěvníků koncert Patti Smithové. "Koncert Patti byl famózní a zapadl do našeho horského ležení jak čelenka na náčelníkovu hlavu, vedle Iggyho Popa to považuju za jeden z nejskvělejších koncertů, jaký jsme tady za posledních osm let zažili," řekl Věchet.

Jeho slova potvrdil i hudební publicista Josef Rauvolf. "Patti Smith v Trutnově, to je první liga, úžasná osobnost a součást historie rockové muziky. To se pořadatelům podařila trefa do úplně nejčernějšího, celým svým naturelem sem patří," podotkl Rauvolf.

ČTĚTE TAKÉ:

Velký aplaus sklidil také Jiří Suchý, který do Trutnova přivezl celý orchestr z divadla Semafor. Jako host v rámci jeho pásma vystoupila Eva Pilarová. Ta v Trutnově poprvé s velkým ohlasem vystoupila v roce 2006, Při své druhé návštěvě v roce 2009 byla dekorována za "královnu festivalu". Suchý byl na rockovém festivalu poprvé. "Připadal jsem si jako křesťan předhozený v amfiteátru lvům, fantastické dojmy, byla to tak zvláštní atmosféra... Já jsem člověk malého divadla, to se nedá srovnat se Semaforem pro 180 lidí," popsal těsně po vystoupení své pocity.

Festival letos v nehudebním programu také připomněl 30 let od znemožnění prvního pokusu o uspořádání festivalu neoficiální kultury u Trutnova. Letos uplynulo i 27 let od prvního ročníku rozehnaného v roce 1987 komunistickou policií, kdy aparaturu hudebníkům schoval v chalupě na Hrádečku pozdější prezident Václav Havel označovaný jako náčelník festivalu. Právě Havlova osobnost byla údajně i jedním z důvodů, proč na letošní ročník dorazil americký herec Elijah Wood. Představitel filmového Froda z Pána prstenů a Hobita první den festivalu ve čtvrtek akci pozdravil a poté se v ranních hodinách představil jako dýdžej s projektem Wooden Wisdom.

V Undergroundovém stanu I.M.M. Jirouse se v sobotním programu uskutečnila premiéra filmu Fenomén undergroundu, který Česká televize plánuje odvysílat letos na podzim.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!