17. listopadu 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Skryté depozitáře ožívají na výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Precizní práce. Rovníkové prstencové hodiny německého hodináře Erasma... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Precizní práce. Rovníkové prstencové hodiny německého hodináře Erasma... | foto: Yan Renelt, MAFRA

Uměleckoprůmyslové museum se po bezmála třech letech otevírá veřejnosti. Nabízí výstavu s hvězdičkou, vstupné zdarma i kavárnu Času dost.

Od ledna 2015 byl na dveřích nápis „zákaz vstupu“. Včera se Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevřelo veřejnosti, aby představilo nejen své zrekonstruované sály s knihovnou, dohromady za 266 milionů korun, ale také výstavu toho nejlepšího ze svých depozitářů. Expozice se jmenuje Director’s Choice – Výběr ze sbírek a kromě tří stovek exponátů z dějin uměleckého řemesla napříč staletími nabízí také 37 červených samolepících hvězdiček. Ty jsou rozmístěné po vitrínách, aby upozorňovaly na to, co je nejzajímavější z pohledu ředitelky muzea Heleny Koenigsmarkové. Spojují tak navzájem třeba pozlacenou misku z karlštejnského pokladu s vyšívaným liturgickým rouchem, historickým revolverem, GismondouAlfonse Muchy nebo čajovou soupravou Ladislava Sutnara.

Na tento nápad přivedlo Koenigsmarkovou britské nakladatelství Scala Arts & Heritage Publishers, když se na ni obrátilo s prosbou, zda by se Uměleckoprůmyslové museum nechtělo zapojit do edice nabízející soukromé tipy ředitelů světových muzeí. Podobná brožura už vyšla o mnichovské Staré pinakotéce, vídeňské Albertině, kodaňské národní galerii nebo londýnské Dulwich Picture Gallery. Teď přišla na řadu Praha.

Praha 14.11.2017 prohlídka Directors Choice v Uměleckoprůmyslovém museu.
Praha 14.11.2017 prohlídka Directors Choice v Uměleckoprůmyslovém museu.

Čtvercová knížečka se sedmatřiceti příběhy vzácných exponátů od gotiky po 20. století se stala i stručným průvodcem po výstavě, která se nachází v prvním patře muzea. Director’s Choice – Výběr ze sbírek nabízí sklo, keramiku, porcelán, grafiku, fotografie, nábytek, šperky, textil, módu nebo hračky. Tři stovky exponátů jsou za sebou řazené chronologicky tak, aby ilustrovaly historický vývoj užitého umění a zároveň dějiny sběratelství.

První, historická část výstavy s dobovými oděvy, vykládanými skříňkami, slunečními hodinami nebo nákresy zbrojí je sestavená v moderních vitrínách podle toho, jak se předměty ve své době užívaly a prezentovaly. Druhý sál věnovaný klasice 20. století je vybaven zrekonstruovanými historickými vitrínami, ve kterých se nachází porcelán, hračky, šperky či umělecké sklo doplněné fotografiemi Františka Drtikola a Josefa Sudka. K této místnosti také přiléhá nový vzdělávací sál s výhledem na starý židovský hřbitov s náhrobkem Rabiho Löwa, jejž časopis National Geographic zařadil mezi deset turisticky nejzajímavějších pietních míst světa.

Ale zpět k expozici. Například zmiňovaný platnéřský vzorník gotických a renesančních zbrojí a brnění je na veřejnosti vystavený poprvé po více než osmdesáti letech, protože se dlouho mělo za to, že byl během druhé světové války zničen. „Obsahuje skoro sto třicet nákresů z 15. a 16. století, které k nám jezdí studovat zahraniční badatelé z celého světa. Podobná alba existují už jenom ve sbírkách ve Spojených státech a Madridu,“ vysvětluje kurátor Michal Stříbrný.

Pohnutou historii má za sebou i takzvaný karlštejnský poklad – komplet tří stovek knoflíků, přezek, šperků a nádob z pozlaceného stříbra z doby Karla IV. – který ve zdi hradu objevili v 19. století při jeho přestavbě dělníci. Nález zatajili a nabídli překupníkovi, jenž ho poté přeprodal berlínské aukční síni Lepke. Od té doby několikrát změnil majitele, až se dostal do sbírky Jindřicha Waldese, zakladatele firmy Koh-i-noor, jehož potomci ho v roce 1994 darovali muzeu.

Toto vše bude ještě dnes a zítra přístupné v rámci slavnostního otevření zdarma, od soboty už muzeum začne vybírat vstupné. Kromě zmíněných výstavních sálů získala instituce díky rekonstrukci dalších 2200 metrů čtverečních pro stálé expozice a 600 metrů pro dočasné výstavy. Přibyl druhý bezbariérový vchod s odpočinkovým parkem ze Široké ulice, kavárna Času dost, muzejní obchod i pracovny v podkroví. Director’s Choice – Výběr se sbírekpotrvá do 25. března, ale už od ledna ho doplní další výstavy. V plánu jsou Paneláci: bydlení v panelu a bytová kultura v socialistickém Československu,Small stories: Doma v pokojíčku pro panenky, Josef Koudelka: Návraty nebo Krásná jizba 1927–1948: design ve službách demokracie.

KEMP V MUZEU

■ Kromě aktuální výstavy připravilo Uměleckoprůmyslové museum řadu doprovodných akcí. V rámci takzvaného UPkempu třeba ranní jógu mezi exponáty (od 20. 11. do 17. 12 ve všední dny a o nedělích), vernisáž projektu Dolce Vita Backstage (22. 11.), křest knihy o módě za první republiky s Ondřejem Havelkou (23. 11.), komentovanou prohlídku muzea s Dušanem Seidlem (28. 11.), uvedení knihy Antonín Kybal (30. 11.), mikulášskou besídku pro děti (5. 12.), představení Ententýky divadelního souboru TyJáTr (8 .12.), večer Seznamte se s folklorem se souborem Bejvávalo (9. 12.), workshop pro děti Camera Obscura (10. 12.) nebo Rakovnickou hru vánoční (17. 12.). Více na www.upm.cz.

Pavel Vokatý
  • 0Diskuse