10. srpna 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Skryté pod nánosy prachu. Dosud neznámé Giacomettiho nákresy nalezeny v antikvariátu

Lept s podobiznou švýcarského umělce Alberta Giacomettiho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lept s podobiznou švýcarského umělce Alberta Giacomettiho. | foto: wikimedia commons - Jan Hladík

Švýcarský sochař, malíř a grafik Alberto Giacometti je označován za jednoho z největších umělců dvacátého století. Jeho díla se v aukcích prodávají za astronomické částky. O to překvapivější je nález jeho dosud neznámých výkresů v malém antikvariátu v centru Londýna.

Elia Grahamová byla dlouhou dobu majitelkou antikvariátu v městské části Kensington v centru Londýna. Grahamová zemřela v roce 2010 a až koncem roku 2016 dostal aukční dům Cheffins příkazem rozprodat její pozůstalost. Mezi zaprášenými obrazy a knihami se ale nalézal malý poklad.

„Našli jsme je zahrabané pod nánosy prachu, knihami a výkresy,“ mluví o zmíněném pokladu Martin Millard, vedoucí aukčního domu. Šlo o dva dosud neznámé nákresy švýcarského umělce Alberta Giacomettiho. Jeden zobrazoval několik detailních nákresů lidských hlav, druhý náčrtek nahé ženy stojící v pokoji. Oba byly umělcem podepsané a datované na rok 1947. Ani to ale nezaručovalo jejich pravost.

Aukční rekord padl během pondělní dražby rovněž mezi sochami, když se dílo...
Alberto Giacometti: Kočár (Chariot).


Díla musela být odeslána do Paříže, kde sídlí komise Giacomettiho nadace. Až ta potvrdila, že jde opravu o Švýcarova díla. Následně je zařadila do uměleckého katalogu. Nákresy se budou dražit v Londýně 12. listopadu. Jejich hodnota se odhaduje někde mezi 40 až 60 tisíci liber (1,15 až 1,7 milionů korun). To je velmi skrovná částka v porovnání s nejdražší prodanou sochou všech dob - Giacomettiho bronzová plastika Ukazující muž se v květnu roku 2014 prodala za těžko uvěřitelných 141,3 milionů dolarů.

Alberto Giacometti (10. řijna 1901 - 11. ledna 1966) byl švýcarský sochař, malíř a grafik.
Stal se předním sochařem surrealismu a za svého života spolupracoval třeba s Maxem Ernstem nebo Pablem Picassem.
Jeho dílu se podrobně věnuje slovenská kunsthistorička Iva Mojžíšová.

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.