10. srpna 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Skryté pod nánosy prachu. Dosud neznámé Giacomettiho nákresy nalezeny v antikvariátu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lept s podobiznou švýcarského umělce Alberta Giacomettiho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lept s podobiznou švýcarského umělce Alberta Giacomettiho. | foto: wikimedia commons - Jan Hladík

Švýcarský sochař, malíř a grafik Alberto Giacometti je označován za jednoho z největších umělců dvacátého století. Jeho díla se v aukcích prodávají za astronomické částky. O to překvapivější je nález jeho dosud neznámých výkresů v malém antikvariátu v centru Londýna.

Elia Grahamová byla dlouhou dobu majitelkou antikvariátu v městské části Kensington v centru Londýna. Grahamová zemřela v roce 2010 a až koncem roku 2016 dostal aukční dům Cheffins příkazem rozprodat její pozůstalost. Mezi zaprášenými obrazy a knihami se ale nalézal malý poklad.

„Našli jsme je zahrabané pod nánosy prachu, knihami a výkresy,“ mluví o zmíněném pokladu Martin Millard, vedoucí aukčního domu. Šlo o dva dosud neznámé nákresy švýcarského umělce Alberta Giacomettiho. Jeden zobrazoval několik detailních nákresů lidských hlav, druhý náčrtek nahé ženy stojící v pokoji. Oba byly umělcem podepsané a datované na rok 1947. Ani to ale nezaručovalo jejich pravost.

Aukční rekord padl během pondělní dražby rovněž mezi sochami, když se dílo Švýcara Alberta Giacomettiho Ukazující muž prodalo za 141,3 milionu dolarů.
Alberto Giacometti: Kočár (Chariot).


Díla musela být odeslána do Paříže, kde sídlí komise Giacomettiho nadace. Až ta potvrdila, že jde opravu o Švýcarova díla. Následně je zařadila do uměleckého katalogu. Nákresy se budou dražit v Londýně 12. listopadu. Jejich hodnota se odhaduje někde mezi 40 až 60 tisíci liber (1,15 až 1,7 milionů korun). To je velmi skrovná částka v porovnání s nejdražší prodanou sochou všech dob - Giacomettiho bronzová plastika Ukazující muž se v květnu roku 2014 prodala za těžko uvěřitelných 141,3 milionů dolarů.

Alberto Giacometti (10. řijna 1901 - 11. ledna 1966) byl švýcarský sochař, malíř a grafik.
Stal se předním sochařem surrealismu a za svého života spolupracoval třeba s Maxem Ernstem nebo Pablem Picassem.
Jeho dílu se podrobně věnuje slovenská kunsthistorička Iva Mojžíšová.

  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz