2. září 2017 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slavná maďarská kapela Omega slaví 55 let. V sobotu vystoupí v Lucerně

Kapela Omega. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapela Omega. | foto: Jarba

PRAHA Maďarská kapela Omega, která v 70. a 80. letech minulého století patřila k nejpopulárnějším rockovým souborům ve střední Evropě, na sobotním koncertu v Praze oslaví 55 let své existence. Mezi hosty koncertu ve Velkém sále Lucerny budou mimo jiné Ota Balage se skupinou Balage Band a zpěvačkou Terezou Kopáčkovou nebo německá skupina Crystal Palace. Vystoupí i Petr Janda, jehož kapela Olympic shodou okolností také letos slaví 55 let od svého vzniku.

„S Olympikem jsme hráli častokrát, poprvé v roce 1972. V Praze proto zazpívám jejich hit Jasná zpráva v češtině, už se to za pomoci Petra Jandy učím,“ řekl před časem zpěvák Omegy János Kóbor.

Na koncertu zazní hity z celé jejich kariéry i novější písně. K hitům skupiny Omega patří například Gyöngyhajú lány. Čeští fanoušci skladbu znají v podání Aleše Brichty pod názvem Dívka s perlami ve vlasech. Omega v současné době chystá nové album Testament. Sestava kolem zakládajícího člena Kóbora během existence kapely prošla mnoha změnami. Mezi nové členy patří kytarista Tamas Szekeres nebo baskytaristka Katy Zee.

V České republice se Omega představila například loni v květnu v Brně nebo v roce 2015 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V pražské Lucerně zahrála naposledy před pěti lety v rámci turné k 50 letům od svého vzniku. V programu s názvem Rhapsody ji doprovodil symfonický orchestr z německého Halle.

Omega patřila spolu s Locomotiv GT v 70. a 80.letech k významným maďarským interpretům progresivního rocku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz