22. února 2013 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slavná pianistka Grimaudová nepřijede ani napodruhé

Pianistka Helene Grimaudová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pianistka Helene Grimaudová | foto: helenegrimaud.com - Robert Schultze/Mat Hennek

PRAHA Světově uznávaná klavíristka Héléne Grimaudová nezahraje 20. dubna na donátorském koncertu ve Španělském sále Pražského hradu. Pořadatelé z festivalu Dvořákova Praha na webových stránkách oznámili, že se koncert ruší z organizačních důvodů.

Proč přesně vyhledávaná umělkyně do Prahy nepřijede, pořadatelé neuvedli. Cena Antonína Dvořáka za celoživotní přínos české klasické hudbě bude místo Španělského sálu předána v pražské primátorské rezidenci.

Grimaudová nevystoupí v Česku už podruhé. Před více než pěti lety totiž na festivalu Pražský podzim odřekla koncert těsně před jeho začátkem. Těsně před generální zkouškou zrušila své vystoupení kvůli nepřekonatelným výhradám k intonaci koncertního křídla a také neshodě s vedením Pražského podzimu. K jejímu rozhodnutí nevystoupit se tenkrát přiklonila i drážďanská Staatskapelle, která ji měla doprovodit. Aféra tehdy značně poškodila mezinárodní pověst Pražského podzimu a prohloubila jeho vnitřní problémy, o dva roky později po 18 letech ukončil svoji činnost.

S Grimaudovou plánuje v dubnu spolupracovat například Česká filharmonie, která s ní a houslistou Josefem Špačkem podnikne turné po Velké Británii. Slavná Grimaudová patří k nejvýraznějším pianistkám současnosti a její nahrávky a koncerty jsou žádány po celém světě.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz