3. prosince 2017 8:02 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slavný dirigent James Levine čelí obvinění z obtěžování nezletilého chlapce

James Levine | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy James Levine | foto: APČTK

NEW YORK Newyorská Metropolitní opera prošetří obvinění, podle nichž její dlouholetý dirigent a hudební ředitel James Levine v 80. letech sexuálně zneužíval nezletilého chlapce. Levine je tak dalším mužem, který ve Spojených státech čelí podezření ze sexuálního obtěžování. Aféru rozpoutal případ amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého ze znásilnění obvinilo několik žen. Informovala o tom v neděli agentura AP.

Muž, který je nyní ve středním věku, se obrátil na policii ve městě Lake Forest ve státě Illinois v říjnu 2016 a nahlásil, že ho dirigent Levine od 15 let sexuálně obtěžoval.

Dotyčný uvažoval o hudební kariéře. Dirigent ho prý pozval do New Yorku na konkurz a poté mu nějakou dobu posílal dárky, aby ho nakonec přiměl k sexuálním „experimentům“.

Muž řekl, že jeho vztah s Levinem pokračoval až do dospělosti a že mu Levine později dával i peníze, když se ocitl ve finančních potížích. Podrobnosti z policejní zprávy byly poprvé zveřejněny v sobotu na webových stránkách listu New York Post.

„Uváděl mě do rozpaků, vzbuzoval ve mně pocit viny,“ vypověděl muž. „Zraňovalo mě to, cítil jsem se ztracený, ochromený,“ dodal. Levine před ním například opakovaně masturboval a líbal ho na intimních místech.

Představitelé Metropolitní opery uvedli, že když je policie ohledně případu před rokem kontaktovala, Levine obvinění popřel. Nyní chce operní dům zahájit vlastní vyšetřování.

Levine, kterému je nyní 74 roků, patří k nejvýznamnějším světovým dirigentům. V letech 1986-2004 vykonával funkci uměleckého ředitele Metropolitní opery a do dubna 2016 byl hudebním ředitelem této newyorské scény. Odešel, protože trpí Parkinsonovou chorobou, která ho při práci stále více limitovala.

Metropolitní opera patří k nejvyhlášenějším operním scénám světa a vystupovat na jejím jevišti je pro umělce jedním z vrcholů kariéry.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz