Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
1. května 2013 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slavný režisér Carlos Saura v Praze vystavuje fotoportréty

Španělský režisér Carlos Saura na pražské výstavě svých fotografií | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský režisér Carlos Saura na pražské výstavě svých fotografií | foto: ČTK

PRAHA Španělský režisér Carlos Saura v Praze zahájil svou výstavu fotografií, kromě známých osobností portrétuje od 50. let i obyčejné lidi z ulice nebo dokonce zvířata.

Celkem čtyřicítku portrétů spolu se Saurou vystavuje v Instituto Cervantes i jeho krajan, fotograf Leopoldo Pomés. Výstava potrvá do 23. června, poté se přesune do Paříže a Moskvy.

Carlos Saura - fotograf

Saura (1932) fotí od mládí, první výstavu měl v roce 1951. Portrétoval svou rodinu, okolí, fotil při natáčeních a vytvářel malované fotografie, které nazval fotosaurios. Mezinárodní věhlas získal ale zejména kvůli desítkám svých filmů. Fanoušci Saury mohou přijít s autorem v Praze besedovat ještě ve čtvrtek 2. května.

"Jsem fotograf-amatér. Možná jsem byl profesionál, ale to už bylo dávno," připomněl na dnešní vernisáži Saura. Připustil nicméně, že potřebuje fotografovat každý den. Na fotografování jej fascinuje, že fotí to, co se zároveň hned stane minulostí. "Je to krásné a hrozné," nechal se slyšet. Jeho fotografie jsou spontánní, živelné, kromě režiséra Luise Bunuela zvěčnil třeba pár na motorce v dopravní zácpě v Mexiku, koně albína nebo psa s vyceněnými zuby.

Stejná generace, podobné cesty

Katalánský fotograf a publicista Pomés (1931) je také fotograf-samouk. Podílel se například na kampani na kandidaturu Barcelony na pořádání Olympijských her v roce 1992. Od roku 2006 se už naplno věnuje fotografii, především portrétům osobností ze světa kultury, umění, literatury. Zachycuje ale i svět koridy nebo ženy.

Pomésovy fotografie jsou připravené a promyšlené, návštěvníci si na výstavě mohou prohlédnout třeba portréty spisovatelů Gabriela Garcíi Márgueze nebo Julia Cortázara, ale také neznámých krasavic, fotografova holiče nebo cikánské dívky.

"Chtěli jsme společně představit dva autory, kteří patří do stejné generace, dosáhli obrovského uznání a v zásadě se vydali podobnými cestami - oba spojili svou oddanost fotografii s jinými aktivitami, jako například reklamními kampaněmi nebo kinematografií. A i zde dosáhli proslulosti a získali mnoho ocenění," uvedla kurátorka výstavy Oliva María Rubiová.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...