4. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slavný román Jako zabít ptáčka má pokračování. Autorka ho vydá po 60 letech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Gregory Peck ve filmu Jako zabít ptáčka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gregory Peck ve filmu Jako zabít ptáčka. | foto: Reprofoto

NEW YORK Jako zabít ptáčka nebude jedinou knihou, která kdy vyšla americké spisovatelce Harper Leeové. Letos v červenci se na trhu objeví pokračování tohoto úspěšného románu z amerického Jihu, za který Leeová získala Pulitzerovu cenu. S odvoláním na nakladatelství Harper o tom informovala agentura AP.

Román nazvaný Go Set a Watchman (Jdi, postav hlídku) Leeová napsala v 50. letech a odložila. Loni na podzim ho ale objevila jedna spisovatelčina přítelkyně. „Po dlouhém váhání jsem ji dala přečíst pár lidem, kterým důvěřuji, a udělalo mi radost, když řekli, že stojí za to ji vydat,“ řekla 88letá Leeová v prohlášení zveřejněném nakladatelstvím Harper. Nové dílo jí vyjde po více než půl století.

V knize Jdi, postav hlídku vystupuje žena jménem Scout, kterou čeští čtenáři znají jako holčičku Čiperu z teprve později napsaného románu Jako zabít ptáčka. „Mého nakladatele tehdy zaujaly vzpomínky na Scoutino dětství, a tak mě přesvědčil, abych napsala román (z něhož se stalo Jako zabít ptáčka) z perspektivy malé Scout,“ vysvětlila Leeová, jak vznikly obě její knihy.

Děj Jdi, postav hlídku se znovu odehrává v ospalém městečku Maycomb v Alabamě během 50. let, tedy o dvacet let později než Jako zabít ptáčka.

Oscarová adaptace

Román Jako zabít ptáčka byl úspěšně zfilmován - v adaptaci režiséra Roberta Mulligana z roku 1962 si zahrál hlavní roli advokáta Gregory Peck, který za svůj výkon získal Oscara. Snímek si odnesl ještě další dvě sošky - za výpravu a scénář.

Jako zabít ptáčka z pohledu malé holčičky popisuje atmosféru poznamenanou rasismem, jež v jižanském zapadákově panovala v době hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Podle AP se prodalo 40 milionů výtisků tohoto románu. Kniha vyšla v červenci 1960 a o dva roky později se dočkala filmového zpracování.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz