23. října 2016 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slavný Royal Russian Ballet uvede v Česku Romea a Julii

Royal Russian Ballet: Romeo a Julie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Royal Russian Ballet: Romeo a Julie | foto: Royal Russian Ballet

PRAHA Do Prahy, Brna a Ostravy zamíří v první polovině prosince jeden z nejprestižnějších klasických baletních souborů současnosti. Royal Russian Ballet přijede do České republiky s tradičním představením Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. Doprovázet ho bude živá hudba v podání Českého národního symfonického orchestru.

Royal Russian Ballet se věrně drží odkazu klasické ruské baletní školy. Tančí originální choreografie ruských i světových umělců jako je Marius Petipa, Lev Ivanov, Alexander Gorskij nebo Alberto Alonso. Divákům nabízí mistrovské baletní výkony všech tanečníků, což je podle uměleckého ředitele souboru Anatolije Kazatskiho nejdůležitější. „Kvalita souboru je především o dobrém výběru tanečníků, kteří jsou na profesionálně vysoké úrovni a zároveň jsou schopni na sobě ještě dál pracovat a rozvíjet se. Chceme dělat čest ruské baletní škole a to něco stojí. Všichni tanečníci z Royal Russian Ballet jsou si toho vědomi a opravdu tvrdě na sobě pracují,“ říká Kazatskij, který v roce 2008 soubor Royal Russian Ballet založil a je sám úspěšným tanečníkem a choreografem.

Royal Russian Ballet: Romeo a Julie

Royal Russian Ballet: Romeo a Julie

Balet Romeo a Julie podle divadelní hry Williama Shakespeara je nejznámějším baletem jednoho z největších ruských skladatelů počátku 20. století Sergeje Prokofjeva. Ve své době byla Prokofjevova hudba a jeho pojetí baletu revolucí a velká ruská divadla velmi váhala s uvedením baletu Romeo a Julie na scénu. Nakonec byl Prokofjev donucen k dopsání šťastného konce, ani to ale nestačilo a divadla od jeho uvedení ustoupila. Až díky odvaze a především talentu českého choreografa Ivo Váni Psoty se světová premiéra Prokofjevova baletu Romeo a Julie uskutečnila 30. prosince 1938 v Brně.

William Shakespeare napsal milostnou tragédii Romeo a Julie v roce 1595. Od té doby bylo toto téma zakázané lásky nesčetněkrát zpracované jak činohrou, tak baletem. Prokofjevovo hudební pojetí však patří k vrcholům baletní tvorby. Balet o nesmiřitelném boji dvou rodů, který stojí v cestě čisté lásce, jež vrcholí smrtí obou milenců, je výzvou pro každého choreografa a jeho soubor.

V Česku vystoupí Royal Russian Ballet 13. 12. v Kongresovém centru v Praze, 15. 12. v BVV v Brně a 17. 12. v Multifunkční aule Gong v Ostravě.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz