22. února 2017 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slovenský provokatér Viktor Frešo v Praze představuje svůj mongoloidní pop-art

Viktor Frešo NOW. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Frešo NOW. | foto: DSC Gallery

PRAHA Autor legendárního Pičuse Viktor Frešo (1974), který ve svém díle s podtónem lehkosti, humoru, ironie a hry poměrně agresivně vyjadřuje pohrdání výtvarnou scénou a jejím fungováním, v progresivní pražské síni vystavuje podruhé.

Frešo láká na sérii autorských „mongoloidních“ hlav v rozličných formách a provedeních. Od expresivní malby na skle, přes skleněnou kouli s neony, vyexponovanou Gebuľku, až po stylizovanou Boženku s ornamenty (2016). „Pop art je moc seriózní. Je to uzavřená věc. A já se cítím být jemně mongoloidní, takže tohle je mongoloidní pop art,“ uvažuje výtvarník. Druhou sérií děl, která budou v DSC Gallery k vidění, je řada vertikálních nefunkčních objektů, založených na mechanickém vrstvení technologických prvků, high-tech fragmentů a kabelů, napíchnutých na jednu jehlici.

Viktor Frešo NOW.
Viktor Frešo NOW.

To, že specifický humor Viktora Freša a jeho originální umělecké přístupy přesahují hranice Česka a Slovenska dokládá to, že má jako jeden z mála současným umělců kromě DSC Gallery i několik zahraničních zastupujících galerií, například v Holandsku, USA, Kanadě. Tyto galerie pořádají jeho výstavy a vozí ho pravidelně na veletrhy s uměním. Jeho usazení v mezinárodním dění a mezi umělci, o které je zájem na mezinárodní scéně potvrzuje jeho neustálá přítomnost na různých veletrzích včetně těch nejlepších v Miami, NY nebo Basileji,“ připomíná galeristka Olga Trčková.

VIKTOR FREŠO NOW

Galerie DSC, Dlouhá 5, Praha 1

Trvání výstavy: 2. 2. - 7. 3. 2017

Kurátor: Vlado Beskid

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz