Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Snaha přiblížit se skutečnosti zkazí film, tvrdí režisér Le Mans '66 James Mangold

Snímek Le Mans ´66. Režie: James Mangold. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Le Mans ´66. Režie: James Mangold. | foto: CinemArt

TORONTO/LOS ANGELES Režisér James Mangold má pocit, že by si filmaři měli vykládat historické události po svém. Což by podle něj mělo platit i pro herce. V kinech se právě prohání Mangoldův závodní snímek Le Mans ´66 s Christianem Balem a Mattem Damonem v hlavních rolích.

Režisér James Mangold má zkušenosti s adaptací skutečných historických událostí a postav do filmové podoby. Je podepsán pod filmy Narušení (1999), Walk the Line (2005) a nově i Le Mans '66. Není ale fanouškem dlouhého zkoumání zdrojových materiálů a snahy přiblížit se věrnosti za každou cenu. 

Snímek Le Mans ´66. Režie: James Mangold.
Snímek Le Mans ´66. Režie: James Mangold.

„Přílišný výzkum může režisérovi stát v cestě a film zkazit. Může existovat tolik verzí Leeho Iaccocy, kolik jich najdete v různých knihách. Ze své pozice vedoucího herců vím, že i zde výzkum může být spíš na obtíž. Nehrajete skutečnou osobu, hrajete postavu podřízenou příběhu,“ prohlásil Mangold na premiéře Le Mans '66 na filmovém festivalu v Torontu. Režisérem zmíněný Lee Iaccoca byl generální ředitel divize Ford, ve filmu si ho zahrál Jon Bernthal.

„Pokud hrajete to, jak by se oni skutečně chovali, stanete se jimi, i když o nich vůbec nic nevíte. Je to vlastně úplně základní poučka,“ uzavřel Mangold. Matt Damon, který v Le Mans '66 ztvárnil geniálního konstruktéra Carrolla Shelbyho, prohlásil, že on ani Mangold nevěděli před začátkem natáčení téměř nic o autech.  

Přičarovaná manželka

Natočit historicky 100% přesný film je samozřejmě nemožné. Historické výklady se často různí a někdy bývá důvodem prostě to, že by výsledný snímek byl pro diváky nezáživný. Například nejznámější westernová přestřelka u O.K. Corralu trvala ve skutečnosti zhruba třicet sekund. Slavný snímek Přestřelka u O.K. Corralu s Burtem Lancasterem a Kirkem Douglasem musel celou záležitost pořádně natáhnout, aby nebylo po všem dříve, než si divák stačí uvědomit, že se vůbec něco děje. 

Snímek Statečné srdce (1995) s Melem Gibsonem je zase jiná situace. O skutečném Williamu Wallaceovi, vůdci skotského povstání, je toho známo tak málo, že si scenáristé mohli jeho postavu přizpůsobit vlastně úplně od základu. Udělali z něj farmářského synka, ačkoliv skutečný Wallace byl pravděpodobně aristokrat. „Přičarovali“ mu zabitou manželku, aby měl bojechtivý Skot záminku se mstít Angličanům.

Anketa

Myslíte si, že by se filmaři měli snažit v případě historických filmů o co největší přesnost?

Ano 36
Ne 21
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...