Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Snímek Tenkrát v Hollywoodu režiséra Quentina Tarantina ukazuje zákulisí filmového průmyslu

Leonardo DiCaprio jako herec Rick Dalton. Snímek Tenkrát v Hollywoodu (2019).... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo DiCaprio jako herec Rick Dalton. Snímek Tenkrát v Hollywoodu (2019).... | foto: SPE

HOLLYWOOD Snímek režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, ve kterém se setkávají herecké hvězdy Leonardo DiCaprio a Brad Pitt, zachycuje atmosféru zákulisí filmové továrny na sny. Nostalgický film ukazuje režisérovu lásku k westernům a konci 60. let v Los Angeles. V retro laděných scénách plných mužů s cigaretami nechybí humor ani násilí. Devátý Tarantinův film uvede distribuční společnost Falcon do českých kin 15. srpna.

Děj, který je svým způsobem „filmem o filmu“, se odehrává v roce 1969. Jeho hlavními hrdiny jsou herec Rick (DiCaprio), snažící se proniknout mezi hollywoodskou elitu, a jeho svérázný kamarád a kaskadér Cliff (Pitt). Snímek nabídne několik zdánlivě nesouvisejících dějových linek, které se protnou podobně jako v Tarantinově nejúspěšnějším snímku Pulp Fiction. „Quentin nenahlíží na určité filmaře jako na ‚béčkové‘ či na jisté žánry jako ‚pokleslé‘. Jeho nejoblíbenější herci pocházejí z doby, v níž se příběh odehrává a které dnes už nikdo nezná,“ uvedl DiCaprio v The Interview People.

Margot Robbieová jako Sharon Tateová. Foto z natáčení snímku Once Upon a Time...
Cliff Booth (Brad Pitt) a Rick Dalton (Leonardo DiCaprio). Foto z natáčení...

„Svým způsobem se tu ohlížíme za tím, co jeho tvorbu ovlivnilo, a na filmy, které se mu líbily, na období, ve kterém vyrůstal a které ho pomáhalo utvářet - jedná s o vyznání lásky klasickému Hollywoodu,“ uvedl producent David Heyman. „Scénář mi přišel velice dojemný. Byl i napínavý, ale ve své podstatě se jedná o velice citlivý příběh o jednom přátelství,“ dodal.

Tarantino do děje významným způsobem zapracoval i brutální vraždu vycházející filmové hvězdy Sharon Tateové, manželky režiséra Romana Polanského, která 9. srpna 1969 otřásla celou Amerikou. Tradičně si však při tom mísením skutečných událostí a fikce pohrává s filmovým divákem.

„Zkoušel jsem několik různých variant příběhu a ve finále jsem dospěl k závěru, že nechci, aby se jednalo o nějaké melodrama. Chtěl jsem, aby se jednalo o tři pozoruhodné dny jejich života v Los Angeles, a zápletka v průběhu těch tří dní postupně graduje, až dosáhne kritického bodu,“ podotkl Tarantino.

Film Tenkrát v Hollywoodu zachycuje mimo jiné soumrak éry hnutí hippies. „Quentin to popisuje jako probuzení ze snu. Naděje mnoha lidí o lásce a míru vzali za své. Konopí najednou začalo plesnivět,“ poznamenal DiCaprio v The Interview People.

Tenkrát v Hollywoodu za první víkend vydělal 40 milionů dolarů. Na festivalu v Cannes jeho projekci doprovodily sedmiminutové ovace vestoje. „Nelze nepodlehnout šílené odvaze Tarantinova umění. Ten film je čiré potěšení, i když končí krutým hororem,“ napsal britský The Guardian.

Americký filmový režisér, scenárista a herec Tarantino začátkem 90. let proslul jako vypravěč drsných filmů plných černého humoru. Mezi jeho nejúspěšnější snímky patří Gauneři, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Jackie Brownová, Kill Bill, Nespoutaný Django nebo Osm hrozných.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!