24. srpna 2010 13:18 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Socha Jacksona na Letné bude. Až ale opadne odpor veřejnosti

Michael Jackson bude mít v Praze památník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Jackson bude mít v Praze památník. |

PRAHA Rozporuplné reakce vyvolala informace o tom, že na pražské Letné vyroste socha zpěváka Michaela Jacksona. Podle původního plánu se mělo její slavnostní odhalení konat už tuto neděli, nyní se ale organizátoři tohoto data pomalu vzdávají, i když mají pro umístění památníku všechna potřebná povolení. Jackson na Letné bude, jen zatím není jasné od kdy.

Památník napodobuje starověké sochy

Autorkou téměř dvoumetrového pomníku Michaela Jacksona je výtvarnice Daniela Kartáková. Památník, inspirovaný oslavnými sloupy starověkých římských císařů, je vyrobený z pryskyřice s povrchovou úpravou imitující bronz. Dolní část je vyzdobena reliéfy znázorňujícími významné momenty zpěvákova života, horní polovinu tvoří Jacksonova busta.

Památník má připomínat zpěvákův koncert na Letné z roku 1996, kterým zahájil své poslední světové turné.

Organizátoři nevybrali pro slavnostní odhalení díla datum 29. srpna bezdůvodně. Právě ten den by totiž popový idol oslavil dvaapadesáté narozeniny. Nyní ale od termínu couvají.

Proti instalaci památníku na Letné nedaleko místa, kde dříve stála Stalinova socha, se mezi lidmi zvedla vlna odporu. Právě kvůli tomu ředitelka pražského Muzea pověstí Helena Babická, která celou akci organizuje, s umístěním sochy ještě počká. Chce totiž získat větší podporu veřejnosti. Jak to chce udělat, ale zatím neprozradila. "Chceme, aby lidé dříve věděli, co přesně tam bude," řekla serveru Lidovky.cz Babická. "Ještě nevím, kdy ji (sochu) tam dáme," dodala.

Umístění sochy do oblíbeného pražského parku jinak nic nebrání. Všechna potřebná povolení Babická získala, záleží teď pouze na ní, kdy se na Letné socha objeví. Jacksona zatím mohou zájemci obdivovat v pražském Divadle Hybernia.

Proti je Štětina a 15 tisíc lidí na Facebooku
Proti umístění památníku se ale stále snaží bojovat iniciativa Nechci sochu Michaela Jacksona na Letné!, která sepsala protestní petici. Iniciativu podporují vedle výtvarníka Davida Černého i senátor Jaromír Štětina nebo exministr zemědělství Petr Gandalovič.

Čtěte také


Kromě toho se odpůrci památníku sdružují na sociální síti Facebook ve dvou skupinách. Od června nasbírali již na 15 tisíc členů. O iniciativu i o skupiny na Facebooku se stará Dominik Bouma. "Připravujeme protestní happening," řekl serveru Lidovky.cz Bouda. Zatím ale neví, na kdy ho naplánují. Původně se totiž měl konat právě v den odhalení památníku.

Umístěním sochy v Letenských sadech se zabývá i radnice Prahy 7, na jejímž území park leží."Máme tady velikou nevoli občanů Prahy 7, kteří si umístění této sochy nepřejí," řekl serveru Lidovky.cz starosta městské části Marek Ječmének. Na internetových stránkách radnice se mohou v anketě lidé vyjádřit k tomu, zda sochu v parku chtějí či ne. Radnice však přesto o ničem rozhodnout nemůže, protože místo, kde má památník stát, patří pod správu magistrátu. A ten už potřebná povolení vystavil bez ohledu na názor městské části nebo jejích obyvatel.

hsHelena Stinglová