15. ledna 2015 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Sofiina volba po česku. Výstava přibližuje osudy českých židovských dětí

Editě Krausové bylo čtrnáct let, když odjela  v říjnu 1939 z Prahy do Dánska.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Editě Krausové bylo čtrnáct let, když odjela v říjnu 1939 z Prahy do Dánska.... | foto: archiv Judity Matyášové

TEREZÍN Výstava redaktorky LN Judity Matyášové představuje osudy 80 českých židovských dětí, které na podzim 1939 odjely do Dánska, kde se jich ujaly pěstounské rodiny. Děti v Dánsku prožily čtyři roky a doufaly, že se jim podaří odjet do Palestiny. V roce 1943 uprchly do Švédska a jejich životní cesty se rozešly na 70 let. Výstava začíná dnes v terezínské Malé pevnosti, potrvá do března.

V říjnu 2010 otiskla Judita Matyášová na titulní straně Lidových novin článek o židovské dívce Heleně Böhmové, která nastoupila v roce 1942 do transportu. Poté, co o příběhu informovaly LN, ozvala se autorce článku Helenina sestřenice Zuzana Ledererová rozená Böhmová. Jediná, která z celé rozvětvené rodiny přežila, právě díky tomu, že ji rodina poslala do Dánska.

Editě Krausové bylo čtrnáct let, když odjela  v říjnu 1939 z Prahy do Dánska....
Judit Shakedová (dříve Zdenka Štiasná) pochází z Rajhradu u Brna. Na snímku...
Jensine Nygaardová (94 let) se za války starala o českou dívku, Hanu Dubovou....
Hana Dubová pocházela z Kolína, dětství prožila v Praze. Studovala na...

Během tříletého pátrání po celém světě se Juditě Matyášové podařilo najít 30 příběhů „dětí“ (nyní devadesátiletých pamětníků), které nyní představuje na výstavě v Terezíně. Návštěvníci expozice se dozví nejen to, jak se dětem žilo v Dánsku, ale také o jejich poválečných osudech v Česku, Dánsku, Švédsku, Izraeli a v Americe.

„Rodiče českých dětí stáli před podobnou volbou jako Styronova Sofie, která se musela během okamžiku rozhodnout, které ze svých dětí zachránit,“ říká autorka výstavy. „Když se rozhodovali, zda poslat své dítě do Dánska, mysleli na to, že chtějí udělat to nejlepší pro svého potomka. Téměř nikdo z rodičů těchto dětí se nezachránil, většina zahynula v Terezíně nebo v koncentračních táborech. Jsem velmi ráda, že se nyní projekt představuje právě v Terezíně. Je to pocta všem rodičům, kteří v sobě našli sílu a poslali své děti do bezpečí a tím jim zachránili život,” dodává Matyášová.

Projekt Sofiina volba po česku

Publicistka Judita Matyášová založila v roce 2011 projekt Sofiina volba po česku. Rozhodla se, že vypátrá osudy 80 českých židovských dětí, které prožily druhou světovou válku ve Skandinávii. Výsledkem projektu je především dokumentace jednotlivých osudů pamětníků (nahrávky rozhovorů, fotografie, filmové záznamy). Příběhy pamětníků jsou součástí její knihy Přátelství navzdory Hitlerovi (nakl. Mladá fronta), putovní výstavy a také dokumentárního filmu Na Sever (produkce Mimesis Film), který bude mít premiéru na podzim 2015.

Judita Matyášová: Přátelství navzdory Hitlerovi

Judita Matyášová: Přátelství navzdory Hitlerovi

Lidovky.cz