14. října 2012 18:27 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kafkovy rukopisy získá izraelská knihovna, rozhodl soud

Telavivský soud 14. října rozhodl, že rukopisy Franze Kafky (vpravo) z pozůstalosti Maxe Broda (vlevo) musejí být předány Národní knihovně v Jeruzalémě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telavivský soud 14. října rozhodl, že rukopisy Franze Kafky (vpravo) z pozůstalosti Maxe Broda (vlevo) musejí být předány Národní knihovně v Jeruzalémě. | foto: ČTK

JERUZALÉM Telavivský soud rozhodl, že rukopisy Franze Kafky z pozůstalosti Maxe Broda musejí být předány Národní knihovně v Jeruzalémě. Končí tím vleklá soudní pře knihovny s dcerami Brodovy sekretářky Esther Hoffeové.

Eva Hoffeová a Ruth Wieslerová si chtěly rozsáhlou sbírku Kafkových dokumentů ponechat v osobním vlastnictví. Tvrdily, že jde o dědictví po matce, kterou Brod zaměstnával jako sekretářku.

ČTĚTE TAKÉ:

Národní knihovna v procesu argumentovala tím, že Brod, který byl blízkým Kafkovým přítelem a také životopiscem, ve své závěti odkázal rukopisy jí. Brod nesplnil přání Kafky, který ho těsně před smrtí v roce 1924 instruoval, aby všechny nepublikované texty spálil. Bez tohoto Brodova rozhodnutí by nikdy nevyšly romány Proces, Zámek ani Nezvěstný (Amerika).

Experti: Hoffeová zpronevěřila poslední vůli

Písemnosti, které po sobě zanechal Brod a mezi nimiž byly i Kafkovy rukopisy, byly mnoho let v sejfech v Tel Avivu a v Curychu. V závěti Brod pověřil Esther Hoffeovou, aby jeho pozůstalost předala Národní knihovně nebo jinému archivu v Izraeli či v zahraničí.

Ačkoli Brodova poslední vůle ponechává prostor pro různé výklady, experti soudí, že se jí Hoffeová zpronevěřila tím, že rukopisy držela z dosahu odborné veřejnosti. Část materiálů včetně rukopisu románu Proces po čase prodala přibližně za dva miliony dolarů (38 milionů korun). Zbylé spisy odkázala svým dcerám, které je chtěly prodat Německému literárnímu archivu se sídlem v Marbachu.

ČTK, Lidovky.cz