Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Soud zamítl vzájemné žaloby Národního filmového archivu a Nadace české bijáky

Menzelovy Ostře sledované vlaky byly jedním z filmů, na jejich digitalizaci se podílela NČB společně s NFA  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Menzelovy Ostře sledované vlaky byly jedním z filmů, na jejich digitalizaci se podílela NČB společně s NFA | foto: Reprofoto

PRAHA Národní filmový archiv a Nadace české bijáky, které spolupracují na digitalizaci klasických českých filmů, neuspěly se vzájemnými žalobami o poškozování dobré pověsti firem. Jejich návrhy dnes zamítl Městský soud v Praze. Obě organizace požadovaly stažení údajně nepravdivých textů druhé strany, které byly zveřejněny na internetu. Rozsudek není pravomocný, obě strany se mohou odvolat k Vrchnímu soudu.

Případem se měl soud zabývat na začátku března, kvůli možnosti smírného řešení termín ještě před projednáním odložil. Organizace se ale mimosoudně nedohodly. Podle soudkyně Hany Nebesařové by bylo stažení textů v tuto chvíli kontraproduktivní, protože byly zveřejněny skoro před dvěma lety. Upozornila také na to, že obě strany měly možnost se osočování druhé strany bránit. „Veřejnost si udělá názor sama,“ dodala.

Podotkla také, že soud se snažil o smírné řešení sporu zejména proto, že oba účastníky poškozuje veřejné projednávání neshod. Po vynesení rozsudku znovu požádala obě strany, aby zvážily dohodu.

Spor obou filmových organizací má počátek v roce 2013. Národní filmový archiv (NFA), Nadace české bijáky (NČB) a společnost Film servis festival Karlovy Vary spolu tehdy podepsaly smlouvu o spolupráci na digitálním restaurování 12 filmů. Podle smlouvy má archiv předat nosiče s filmy nadaci, která je na vlastní náklady zrestauruje. Film by se následně měl promítat v rámci karlovarského festivalu.

Archiv změnil metodu digitalizace, tvrdí Nadace

Nadace od roku 2014 tvrdí, že jí archiv dodává zdrojový materiál se zpožděním, a proto se zvyšují její náklady na digitalizaci. Její zástupci si také stěžovali na to, že nemají žádný finanční podíl na distribuci filmů a že archiv nadaci v souvislosti s restaurováním nezmiňuje v médiích. Kritizuje také to, že archiv údajně změnil metodiku digitalizace. V dubnu 2014 proto NČB zveřejnila otevřený dopis adresovaný NFA a později i několik dalších textů, ve kterých na tyto své problémy upozorňuje.

Ředitel NFA Michal Bregant tvrdí, že ze smlouvy o spolupráci nevyplývají pro nadaci žádné nároky na finanční podíly. Hájí se také tím, že digitalizace a digitální restaurování je poměrně mladý obor, který se stále vyvíjí. Nikdo proto prý nemůže garantovat univerzální metodu, jež by byla aplikovatelná na všechny snímky vybrané k digitalizaci. V odpovědi na otevřený dopis nadace také uvedl, že v dopise je řada dezinformací a manipulativních sdělení, jež považuje za nedůstojné.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Jaroslav Flegr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Jaroslav Flegr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Jaroslav Flegr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....