Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Soudruh Gandalf. Po třiceti letech je na internetu k vidění ‚ztracený’ sovětský Pán prstenů

Gandalf a Frodo. Sovětská adaptace Pána prstenů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gandalf a Frodo. Sovětská adaptace Pána prstenů. | foto: 5TV

V roce 1991 se Rusko pokusilo zfilmovat Pána prstenů. Nově objevený záznam teď na serveru YouTube baví filmové fanoušky svou až směšnou výpravou, vtipnými efekty, bláznivými kostýmy i bezmezným nadšením všech herců.

V roce 1991 vznikl v sovětském svazu snímek Хранители (Strážci) postavený na románové trilogii spisovatele J. R. Tolkiena. Ačkoliv je to jen deset let před slavnou adaptací Společenstva prstenu režiséra Jacksona, sovětský pokus působí jak kdyby byl z úplně jiné planety. Přispívá k tomu i jeho směšný rozpočet.

Televize Leningrad (dnešní 5TV) adaptaci odvysílala jen jednou, načež ji uložila do archivu. Odtud se teď dostala na server YouTube, kde během několika dní posbírala statisíce zhlédnutí.

Výraznou složkou celé adaptace je i hudební doprovod od Andreje Romanova, hudebníka, kterého proslavilo účinkování v rockové kapele Akvarium (Аквариум). Kapela mimochodem stále působí na hudební scéně. 


V Sovětském svazu to měl Pán prstenů těžké. Příběh byl často brán jako boj západního společenství lidí, elfů a trpaslíků proti východnímu nepříteli. Proto byla románová trilogie trnem v oku nejednomu cenzorovi. Jiná teorie hovoří i o tom, že problém pro překladatele do ruštiny představovaly i Tolkienovy hrátky s několika různými jazyky.

V určitých věcech je ale sovětská adaptace před tou hollywoodskou napřed. Vystupuje v ní například postava Toma Bombadilla, kterého Jackson ve svém filmovém trháku vynechal úplně, protože podle filmařů zásadně neovlivňoval děj. 

Mimochodem, Televize Leningrad v roce 1985 vyprodukovala i adaptaci Hobita. Tentokrát šlo o nízkorozpočtový balet s tanečníky Mariinského divadla v Petrohradu. Tento záznam je ale stále považován za ztracený. V roce 1991 pak v Rusku vznikala ještě animovaná adaptace Hobita. Ta se ale nikdy nedostala ani na obrazovky. Z projektu se dochovalo pouze šest minut animace. 

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...