Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Soused s povolením zabíjet. Vím, kde bydlel James Bond, tvrdí skotský spisovatel

Sean Connery ve filmu Z Ruska s láskou (1963). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sean Connery ve filmu Z Ruska s láskou (1963). | foto: MGM

Londýn V knihách Iana Fleminga a filmech není nikde explicitně řečeno, kde měl legendární agent 007 bydlet, ačkoliv narážek a indicií se za desítky let několik našlo. Spisovatel a publicista William Boyd tvrdí, že se mu podařilo rozklíčovat Bondovu přesnou adresu. Boydovu esej zveřejnil The Literary Supplement, příloha britských Timesů.

James Bond je fiktivní postava původně ze špiónských románů Iana Fleminga. Jako takový ve skutečnosti nemohl bydlet nikde. Některé legendy o oblíbených hrdinech si ale žijí svým vlastním životem. Mnozí například znají dům 221b na londýnské Baker Street, ačkoliv Sherlock Holmes také ve skutečnosti nežil. 

Bondovka Není čas zemřít (2020). Režie: Cary Joji Fukunawa.
James Bond (Roger Moore) a „bondgirl“ Anya Amasová (Barbara Bachová) ve snímku...

William Boyd napsal v roce 2015 bondovský román Sólo (česky 2015, Mladá fronta). Aby byl schopen správně zachytit atmosféru, přečetl všechny bondovské romány od Fleminga a dělal si z nich poznámky. 

Fleming zasadil Bondův dům do londýnské čtvrti Chelsea. To bylo zvláštní, protože v padesátých letech, když romány vznikaly, měla Chelsea k luxusní čtvrti opravdu daleko. Boyd upozorňuje, že až na výjimky šlo o čtvrt pro chudinu plnou děr po německém bombardování za druhé světové války. 

James Bond

Ačkoliv Fleming nikdy přesnou Bondovu adresu čtenářům nedal, poskytl jim dostatek vodítek. V románu Moonraker (1955) napsal, že Bond bydlel v „útulném bytě u náměstí s platany zhruba tři bloky od silnice Kings’s Road“. Takovému popisu ale vyhovuje mnoho míst.

V Thunderballu (1961) Fleming lokaci upřesňuje. Píše o tom, jak Bond na cestě domů zahnul ze silnice King’s Road a projel ulici Sloane Street až k parku. Tomuto popisu už vyhovují v podstatě jen dvě možná náměstí, u nichž by se Bondův byt mohl nacházet - Wellington Square a Markham Square. Na druhém jmenovaném ale nebyly nikdy vysázené platany, které Fleming zmiňuje v Moonrakerovi.

Náměstí známe, ale zbývá zjistit domovní číslo. V románu Srdečné pozdravy z Ruska (1963) Fleming dále píše, že Bondův byt byl přízemní a s dlouhým obývacím pokojem a velkými okny (Bond si v obývacím pokoji rád četl, ačkoliv neměl vysokoškolské vzdělání). Tento popis přesně sedí na dům číslo 25.

Tento dům ve skutečnosti dříve patřil rodině McCarthyů. Desmond McCarthy byl na přelomu čtyřicátých a padesátých let knižním kritikem týdeníku Sunday Times a také důležitým členem představenstva nakladatelství Bloomsbury. S Flemingem byli přátelé a spisovatel byl v domě 25 nejspíše častým hostem.

Desmond McCarthy zemřel v roce 1952.  První zmínky o Bondově bytě jsou až v Moonrakerovi z roku 1955. Dost možná šlo o Flemingovu poctu kamarádovi. Záhada je rozluštěná. James Bond bydlí na adrese Wellington Square 25 v Londýně. 

Ian Fleming (1908 - 1964)

Autor Jamese Bonda. Bývalý námořní důstojník za svůj život napsal 14 románů s agentem 007. První bylo Casino Royale v roce 1954 a poslední pak romány Chobotnička a Dech života, které vyšly až v roce 1966, dva roky po autorově smrti.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...