22. dubna 2019 6:31 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

SOUTĚŽ: Čech, který vyrostl v Americe. Vyhrajte knihu Daleko v srdci

Daleko v srdci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daleko v srdci | foto: Prostor

Ve své vzpomínkové próze skládá Mark Slouka, syn českých rodičů, kteří po únorovém puči odešli do Spojených států, spletitou a často pochmurnou mozaiku svého života. Rozhodl se odhalit své nitro, použít psaní jako určitou formu terapie a strhnout závoj z dětských vzpomínek na rodiče.

Centrálním bodem memoárů je především jeho matka, která pro mladého chlapce znamenala během dospívání celý svět a po dlouhou dobu byla nejdůležitější osobou jeho života. Jak stárnul, jeho vztah k ní se proměňoval a právě tuto ambivalenci, toto přelévání mezi láskou a nenávistí, autor pozoruhodným způsobem vykresluje a vyrovnává se tak s traumaty, jež ho provázela až do dospělosti.

Slouka ve své próze citlivě, avšak nanejvýš pravdivě zaznamenal křehkost vztahu mezi matkou a jejím synem, nesnáze dospívání a často složitý život emigrantů v cizí zemi.

A jak knihu vyhrát? Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku: Kolik knih autor knihy napsal? Své odpovědi posílejte do čtvrtka 25 . dubna. Ze správných vybereme vítěze. 


Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz