14. února 2019 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

SOUTĚŽ: Co víme o Afghánistánu? Vyhrajte knihu Modlitba za déšť

Modlitba za déšť | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modlitba za déšť | foto: Absynt

Afghánistán, země, která byla domovem teroristy Usámu bin Ládina, horký hrnec, ve kterém se vaří velké dějiny. Invaze Sovětů, americká válka s terorismem, revoluce, kontrarevoluce, nekonečné a nepochopitelné konflikty. Nejsou to však jenom obrazy malované krví. Jsou to i běžné životy běžných lidí. Jedny z nejsložitějších na světě. Svého času plnil Afghánistán stránky všech světových deníků. Palcové titulky doprovázela fotografie teroristy Usámy bin Ládina. Co však o této zemi opravdu víme?

Modlitba za déšť je výsledkem jedenácti cest Wojciecha Jagielského do Afghánistánu, které podnikal od jara roku 1992 do podzimu roku 2001. Je to kronika vzestupů i pádů afghánských režimů, bratrovražedných válek, sbírka portrétů bojovníků, no především je to příběh o nekompromisním hledání absolutna, o hledání, které je vražedné, ale současně umožňuje člověku uchovat si svobodu i věrnost základním lidským hodnotám. Jedinečný Jagielského styl v sobě spojuje to nejlepší z reportáže, poezie i prózy, a činí tak z jeho díla skutečný literární klenot. Kniha Wojciecha Jagielského Modlitba za déšť vychází v překladu Michaly Benešové.

A jak knihu vyhrát? Stačí odpovědět správně na jednoduchou otázku. Jak se jmenuje vydavatelství, které knihu vydalo? Své odpovědi posílejte do neděle 17. února. Ze správných vybereme vítěze. 

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz