29. dubna 2019 5:34 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

SOUTĚŽ: Dny opuštění. Vyhrajte druhou knihu úspěšné spisovatelky Eleny Ferrante

Dny opuštění | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dny opuštění | foto: Prostor

Ve druhém románu Eleny Ferrante, stejně jako ve všech pozdějších, je hlavní hrdinkou žena stržená vírem svých emocí a dávných vzpomínek. Olgu, spisovatelku žijící v Turíně, která se vzdala své kariéry ve prospěch rodiny, opustí zdánlivě bezdůvodně manžel a nechá ji topit se v pochybách a klamných nadějích na jeho návrat. Olga se nejprve snaží žít jako doposud a zůstat za všech okolností klidná, ale do mysli se jí neustále vkrádá vzpomínka z jejího dětství v Neapoli na ženu opuštěnou mužem, kterou ona sama přezdívá Chudinka.

Té se za žádnou cenu nechce podobat, ale jak se odkrývají důvody manželova odchodu, propadá se stále víc do beznaděje, deprese a neschopnosti postarat se o svou rodinu. Elena Ferrante dokázala pád své hrdinky na dno vylíčit s naléhavou intenzitou a detailně popsala hluboké výkyvy mezi zdánlivým vnitřním klidem a hysterií, které doprovázely Olžin přerod závislé ženy v samostatnou bytost.

A jak knihu vyhrát? Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku kolik knih vyšlo v Česku spisovatelce Eleně Ferrante? Své odpovědi posílejte do čtvrtka 2. května. Ze správných vybereme vítěze.

Lidovky.cz