4. března 2015 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

SOUTĚŽ: Neznámá tvář Floridy a krokodýli. To je kniha Swamplandie

Swamplandie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Swamplandie | foto: Dokořán

Román Swamplandie zavádí čtenáře do odloučené části floridských bažin, kde rodina Bigtreeových provozuje zábavní park s pětadevadesáti živými krokodýly. Rodina žije izolovaně mimo většinovou společnost uprostřed neprostupného labyrintu mangrovového porostu a nekonečných mokřadů, kde jediným spojením s pevninou je přívoz, který na ostrov přiváží turisty.

Děti se vzdělávají pomocí zastaralých dálkových kurzů a na pevninu nikdy nejezdí, jenom v případech nouze. Hvězdou parku je matka rodiny Hilola, slavná zápasnice s krokodýly světového formátu. 

Kniha Swamplandie jižanské autorky Karen Russellové, brilantní vypravěčky fascinujících osudů rodiny zápasníků s krokodýly v bažinách na jihozápadě Floridy. Kniha byla nominována na Pulitzerovu cenu a dostala se na seznam „10 nejlepších knih roku“ listu The New York Times. 

„Fyziognomie aligátora skrývá jeden zajímavý fakt: zatímco dokáže zavřít čelisti silou 395 kilogramů na centimetr čtvereční, tedy silou gilotiny, muskulatura jeho tlamy, která ty stejné čelisti otevírá, je nesmírně slabá. Tohle je tajemství, které zápasník používá k poražení svého soupeře – jakmile se vám podaří zavřít aligátorovy čelisti a sevřít je v pěsti, je pro zvíře skoro nemožné je zase otevřít. Tlamu dvousetkilového krokodýla můžete zavázat holčičí gumičkou do vlasů,“ prozrazuje třináctiletá Ava, hlavní vypravěčka příběhu.

A jak můžete knihu vyhrát? Stačí odpovědět do neděle 8. března na soutěžní otázku: Ve kterém roce byla kniha Swamplandie nominována na prestižní Pulitzerovu cenu? 


Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz